Ди велт“: Картел от олигарси и политици управлява еврофондовете в България
Европейският съюз е заплашен от появата на втора Унгария в редиците си, защото по подобен начин почти безконтролно фондовете от Брюксел изтичат към картел от олигарси и политици. Страната пропада в дълбока криза заради корупция и гневни протести. Но има една надежда, която все пак може да спаси страната.
Това пише „Ди велт“ в репортаж от София, който започва така: „Яйца, домати и туршия. Когато премиерът използва социалните мрежи, за да каже на съгражданите си, че могат да хвърлят всичко това по него, стига да освободят кръстовищата, има две възможности – или човекът е превъзбуден, или вярва в помирителната сила на чувството си за хумор.“, предаде Дневник.
Авторът Филип Фолкман-Шлюк описва за читателите си протестите, исканията им, продължителността им и сблъсъците с десетки арестувани, както и непримиримия конфликт на управляващите с президента Румен Радев.
„В Брюксел хората гледат със загриженост към България. Втора Унгария ли се оформя там? Една страна, в която парите текат от Брюксел понякога без контрол“, продължава статията.
Всичко, което трябва да знаете за:
Германското издание обръща внимание и на парадокса българите от години да искат промяна и реформи и отново и отново да избират Бойко Борисов. Но и му отдава заслуженото в поддържането на популярен и почти култов имидж, докато кара джипа си из страната и по няколко пъти излъчва във „Фейсбук“.
„Но Борисов е с по-малко власт от Орбан. Реалното управление е в ръцете на картел от олигарси и хора по политическите постове“, обяснява Димитър Бечев, който отскоро работи за Института за изследване на човека във Виена. Той описва порочен кръг: олигарсите дърпат конците на правителството, правораздаването не е независимо, главният прокурор Иван Гешев преследва политическите опоненти на властта, независимите медии са почти ликвидирани.
„И цялата тази система е крепена със средствата на ЕС. (…) От 2017 г. на власт са крайнодесни партии, поради което днес на уличните протести се оказа необичайна комбинация от прозападни българи и постсъветски носталгично настроени демонстранти.
Това само демонстрира как премиерът изобщо не се интересува от някаква национална идеология. Той най-прагматично преследва парите.
Димитър Бечев пред Die Welt
Филип Фолкман-Шлюк обръща внимание на факта, че на европейско ниво България действа предпазливо и дори елегантно, а не като предизвикателния Орбан. „Българското правителство иска ЕС да не контролира провала му във върховенството на закона. Борисов много се старае да демонстрира на европейската сцена лоялност към Ангела Меркел и ЕНП“, казва Гайер.
„Когато България бе приета в ЕС, в Брюксел се надяваха, че напредък с върховенството на закона ще доведе и до отваряне на страната. Това не се случи. Вместо това фондовете от ЕС стабилизираха корумпираната система“, казва Даниел Фройнд, евродепутат от Зелените и експерт по корупцията.