В неделя е Малка Богородица: Какво трябва да се прави, за да ни закриля Богородица

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

На 8-ми септември православните християни честват Рождество на Пресвета Богородица, или по-известен като Малка Богородица. Това е денят, в който е родена божията майка.
Родителите на Богородица-Йоаким и Ана, са добри и щедри хора от Назарет.
Те обаче не можели да имат свое собствено дете. Натъжен от липсата на отроче, Йоаким отива в пустинята, къде прекарва в строг пост и молитви четиридесет дни.
През това време Ана също се моли с цялото си сърце на Бога за дете и най-сетне чудото се случва. Пред изпълнената с надежда жена се явява ангел. Той ѝ съобщава, че скоро тя и мъжът ѝ ще се сдобият с благословена дъщеря на име Мария, заради която ще бъдат благословени всички земни родове.
Утре е голям празник: На Голяма Богородица не пипайте нищо червено, на лошо еНа 15 август е Голяма Богородица – денят, в който християнската Църква почита света Богородица като …Aug 14 2019vijti.com

Ана обещава, че ще обрече детето си на Господ. Когато малката Мария става на три години, родителите ѝ я водят в Йерусалимския храм, където я предават в служба на Бога. Мария остава да живее там и започва да лекува скръбта на всички изоставени хора.
Православната църква прославя Божията майка като пазителка на християнското семейство и покровителка на родилката и детето. По случай празника във всички епархии ще бъде отслужена Божествена Света Литургия. Храмов празник ще има и един от най-емблематичните манастири- Роженската света обител Рождество Богородично.
Според нашите обичаи Рождество на Пресвета Богородица се чества предимно от жени, за да ги закриля Богородица винаги. На 8-ми август стопанката на дома приготвя празнична пита.

На празника Малка Богородица жените носят дарове в църквата – ризи, кърпи, престилки, чорапи, и ги поставят под иконата на Света Богородица, отрупана с цветя. Според народния обичай се вари жито, то най-напред се носи в черквата, за да се опее и благослови, след това се раздава за здраве. В някои райони между Голяма и Малка Богородица се спазва строга забрана – жените не перат, не тъкат, не шият, не месят хляб, за да са здрави децата им. Този християнски празник е и един от най-предпочитаните за кръщенета и сватби. В българския народен календар рожденият ден на Света Богородица съвпада с раждането на новия аграрен сезон.
В дните между двата големи православни празника обаче жената може да се съсредоточи върху красотата на градината си. В този период стопанките пресаждат перуника, люляк и божур.
На много места в страната на 8-ми август се правят големи събори с песни, игри и богата трапеза. Колят се и жертвени овни.
Източник: zajenata.bg
Иконата на света Богородица в Лопушанския манастир цери болни и помага на хора в бедаТова разказват хората, които живеят в село Георги Дамяново, Северозападна България. Селото се намира…Jul 25 2019vijti.com

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!