Руският гений-отшелник, който разгада Вселената
Гений. Най-умният човек на планетата. Ексцентрик. Отшелник. Тези определения най-често съпътстват руския математик Григорий Перелман – учения, който успя да разгадае Вселената – т.е да реши една от загадките на хилядолетието, доказвайки т.нар. „хипотеза на душата“ или наричана още „формула на Вселената“. Напук на световната си известност Григорий Перелман води отшелнически начин на живот, живее скромно с възрастната си майка в Санкт Петербург, страни от всякаква публичност, отказва интервюта, както и почести и награди. Странният руснак от еврейски произход отказа награда от 1 милион долара за научното си постижение.
Григорий Перелман доказа хипотезата на Поанкаре
Григорий Перелман е роден на 13 юни 1966 г. в Ленинград (днес Санкт Петербург) в еврейско семейство. Баща му, инженерът Яков Перелман, емигрира в Израел през 1993 г. Майка му обаче остава в Русия. Още като ученик Гриша, както го наричат повечето му приятели, проявява изключителни математически способности. От 5 клас се занимава в математическия център при градския дворец на пионерите под ръководството на доцент Сергей Рукшин. През 1982 г. в състава на отбора на съветските ученици завоюва златен медал на международна математическа олимпиада в Будапеща. Завършва физико-математическо училище.
Гениалният математик като ученик
Приет е без изпити в Математико-механическия факултет на Ленинградския държавен университет. Побеждава на факултетни, градски и всесъюзни студентски математически олимпиади. За отличен успех получава Ленинска стипендия. Завършва университета с отличие и постъпва в аспирантура (с ръководител академик А. Д. Александров) при Математическия институт „В. А. Стеклов“ (ПОМИ) в Санкт Петербург на Руската академия на науките. Защитава през 1990 г. кандидатска дисертация и остава да работи в института като старши научен сътрудник.
Неговият учител Сергей Рушкин разказва, че за изчисленията си Перелман нямал нужда нито от лист, нито от химикалка. Самият Перелман пък споделя, че не се сеща по онова време да се е сблъсквал с неразрешима задача – само с такива, които се решават трудно. „Нали помните библейската притча за това как Исус ходил по водата така, сякаш е суша. Е – аз трябваше да изчисля с каква скорост би трябвало да се движи, за да не потъне“, споделя Перелман в едно от редките си интервюта, което дава преди много години.
Гриша, както го наричат повечето му приятели, проявява изключителни математически способности още от малък
От началото на 90-те години до 1996 г. работи като научен сътрудник в университети в САЩ, след което се завръща в Русия. През декември 2005 г. напуска поста водещ научен сътрудник в лабораторията по математическа физика в института и твърди, че е разочарован от математиката. Практически напълно прекъсва връзка с колегите си. Не проявява интерес към по-нататъшна научна кариера. Живее с майка си, води твърде затворен начин на живот, избягва журналисти.
Преди година американският институт „Клей“ в Кеймбридж, щата Масачузетс предложи на Перелман награда от 1 млн. долара за това, че успя да докаже една от най-сложните математически задачи в света – хипотезата на Поанкаре, наричана още „хипотеза на душата“. През 2000 г. този математически институт обяви, че ще плати по 1 млн. долара за решаването на всяка от седемте “задачи на хилядолетието”. Хипотезата на Поанкаре е една от тези загадки. Останалите и до момента чакат своя звезден миг.
Реакцията на Перелман не изненада никого, защото години преди това той пожела да приеме и Медала на Филдс – най-високото отличие в света на цифрите, т.нар. Нобелова награда за математика – през 2006 г., също за невероятната си победа над наследената от френския учен Поанкаре загадка.
Запитан в едно от редките си интервюта защо не е взел парите, геният отговаря: „Знам как да контролирам Вселената. Защо тогава да преследвам един милион, кажи ми?“ Той също така смята, че откритието принадлежи в еднаква степен и на американския му колега Ричард Хамилтън.
„Теоремата на Поанкаре“, наричана още „формулата на Вселената“, е съставена от френския математик Жул Анри Поанкаре през 1904 г. С тази хипотеза Поанкаре иска да обясни формата на Вселената чрез връзката между формите, пространствата и повърхностите. Перелман доказва правотата на своя именит колега от Франция, с което печели огромна популярност в научните среди, безчет отличия и предложения за работа в най-добрите университети, но не прие нито една от тях.
Всъщност Григорий Перелман доказва най-удивителната теория от миналия век – че нашата Вселена има формата на триизмерна сфера. Работи по решението в продължение на осем години и през цялото това време колегите му от лабораторията нямат никаква представа какво прави „потайният“ учен.
Григорий Перелман живее с майка си и излиза с нея на разходка
Перелман успява да докаже хипотезата през 2002 г. По-късно доказателството му е потвърдено, като е проверено и представено в разширен вид от три отделни групи учени.
Ученият пред входа на дома си
През 2006 г. той заяви още, че не се интересува от слава и пари и не иска да го представят като животно в зоопарк. „Не съм герой на математиката. Аз дори не съм толкова успешен. Затова не искам никой да ме гледа”, каза математикът. Един от най-високопоставените руски политици – тогавашният председател на Съвета на федерацията на руското Федерално събрание Сергей Миронов, призова д-р Перелман да бъде оставен намира и сам да реши какво да прави.
Математикът живее като отшелник
54-годишният гений вече 15 години се е изолирал от външния свят и живее с възрастната си майка в малък апартамент в Санкт Петербург. Съвсем естествено е гениите да имат някакви странности. Съседи описват Григорий Перелман като абсолютен отшелник. Според тях стаята, в която той живее е много тясна, в нея, освен легло, има само бюро, столче и компютър. А жилището му гъмжи от хлебарки.
Странният вид на руския гений привлича хората наравно с научните му открития
Перелман излиза само до магазина или за да изведе на разходка майка си. Не се подстригва, не се бръсне, не си реже ноктите. Ходи облечен като клошар и видът му по нищо не издава, че е световноизвестен учен. Но пък от 2007 г. е в списъка на стоте живи световни гении, изготвен от „Дейли телеграф“. В тази класация Перелман заема девето място. В списъка фигурират имената на още двама руснаци – на шахматиста Гари Каспаров и на оръжейния конструктор, създател на най-масовото стрелково оръжие в света автомат „АК-47“, Михаил Калашников.