Шумно рекламирания доклад от 400 страници на т. нар. алтернативен медицински щаб (МЕС), създаден от премиера Бойко Борисов за борба с коронавируса, се оказа секретен и недостъпен за широката публика.
Това става ясно от писмен отговор на Борисов на въпрос на депутата от БСП Антон Кутев, пише Сега. Той пита премиера какво възнамерява да прави с обширния документ, в който се дават препоръки и съвети за лечение на заразени с COVID-19, както и „конкретни решения“ за превенция. Депутатът също иска да му бъде предоставен докладът.
В отговора си обаче Борисов посочва, че докладът не е наличен в Министерски съвет и че „насоките са създадени единствено за ползване от медицинската общност, като целта им е да насочват и съветват“ как да се действа с вируса. „Авторите на Насоките за поведение при взаимодействия в рамките на здравната ни система при пандемична обстановка с високо контагиозен респираторен агент (SARS-CoV-2), в преамбюла на написаното от тях са изразили категорично волята си, че изготвеният от тях труд не трябва да бъде разпространяван в среди, извън медицинските, нито за цели, различни от професионална преценка за диагностика и лечение„, посочва министър-председателят.
Т.нар Насоки периодично се актуализирали и допълвали, и били „достъпни за професионалистите от медицинските среди на специализирани електронни платформи, които те използват и до днес“.
Той твърди още, че експертите са посочили, „че разпространението, ползването и интерпретацията на Насоките от лица без медицинско образование, може да доведе до сериозни последици за общественото и личното здраве и влече след себе си юридическа отговорност“.
Затова и Борисов поискал от ръководителя на МЕС проф. д-р Коста Костов за „даване на изрично писмено съгласие от авторите и всички лица, които са били привлечени в процеса на работа и имат принос в изготвянето на Насоките“.
Премиерът уверява депутата, че ако в Министерския съвет бъдат получени насоките заедно с писменото разрешение на експертите, участващи в написването им, те ще му бъдат „предоставени незабавно.“ За целта Борисов пише на Костов, за да разреши даването на документа.
Към момента Антон Кутев обаче не го е получил. „За мен изводите от отговора на Борисов са два. Или, че правителството е поръчало доклад, който не му трябва, и след като не го ползват за какво им е този доклад, или пък експертите са дали мнението си, но властта не я интересува то, даже и не го чете„, коментира пред „Сега“ Кутев. По думите му дори и един от авторите на доклада да не даде съгласие за представянето му, то това изобщо няма да се случи. „Което може да се обърне срещу тя, защото те са медици, а не разузнавачи, които извършват секретна дейност„, допълни депутатът. Според него, ако наистина има „секретна информация“ в доклада, то той може да бъде изпратен в секретната секция на деловодството на НС.
Не е ясно и какви са препоръките на МЕС по отношение на строгите мерки, които бяха въведени в страната от 13 март по време на извънредното положение. В него, за разлика от Националния оперативен щаб (НОЩ), влизаха медици, които застъпваха по-либерален режим и т. нар. стаден имунитет, свързан с коронавируса.
Кутев изрази увереност, че въпреки спънките рано или късно ще получи доклада на МЕС и че няма да остави темата без развръзка.
КЪДЕ Е ИСТИНАТА?
При публичното представяне на доклада миналия месец, МЕС обяви, че той е от 400 страници и че е даден на премиера Борисов, което той отрича в отговора си към Кутев. Документът бил съставен от три раздела. В първия се разглеждали препоръките към извънболничната помощ в борбата са COVID-19, във втория – към болничните заведения, а в третия били препоръките за взимане на мерки.
Тогава Костов обяви, че приложените мерки на физическа и социална изолация са наложителни, с течение на епидемията те могат да бъдат преосмислени и при благоприятното й развитие – олекотени. Със сложни и увъртяни изрази той заяви още, че за постигане на по-добри резултати за борба с коронавируса е наложително да има „практически изпълними алгоритми и стъпки за диагностика и поведението на различните категории лица“.
„В процеса на работа срещнахме пълна подкрепа от колеги и научни дружества. Това са около 50 асоциирани консултанти и още повече колеги, които дадоха своите рецензии. Имаме подкрепата на огромна част от медицинската общност“, коментира още проф. Костов.