За да си вършим работата, ставаме лични шофьори на прокурори. Не знаели къде е ГДБОП
ГДБОП отговори на обвиненията на прокуратурата в „безпрецедентен натиск“, оказан от шефа на ГДБОП заради разследването за източването на милиони от магистрала „Хемус“. На брифинг днес директорът на дирекцията Калин Стоянов кагегорично отрече да има натиск, както и да е използвал обидни думи.
„Ябълката на раздора“ е делото за източване на милиони от автомагистрала „Хемус“.
По-рано днес говорителката на Софийската градска прокуратура Десислава Петрова заяви, че наблюдаващият прокурор по делото е бил притискан да измени квалификацията на деянието на обвиняемия по казуса Борислав Колев в по-лека. Прокурори отказали. На среща в ГДБОП говорили и с директора на службата Калин Стоянов, който искал Колев да получи по-леко обвинение и с остри реплики заявил, че така разследването ще се провали и ще се търси отговорност. Те го приели като заплаха, съобщи Петрова.
42-годишният Колев е обвинен в пране на пари в особено големи размери, отпуснати за строежа на лот 5 на „Хемус“. В петък съдът го остави под домашен арест.
В отговор на обвинението Стоянов заяви:
„Поводът за срещата вчера е, че работещите служители ми разказаха, че не може да се разпита лице по делото, което е готово да разкаже цялата схема и най-вече кой, по какъв начин и къде е предал изтеглените 54 млн. лв. за строителството на ЛОТ 5 на АМ „Хемус“. Лицето е заявило готовност да говори, но единият от разследващите прокурори е сметнал и заявил, че не го интересува какво ще разказва този човек. По този повод отидох в службата да говоря с прокурорите.
Ако смятате, че желанието ни да стигнем докрай по разплитането на това сложно престъпление е форма на натиск, аз съм безкрайно учуден“.
Има образувано досъдебно производство за срещу служители на ГДБОП затова, че ние просто искаме да стигнем докрай в това разследване, допълни той.
Началникът на сектора за разследване на икономически престъпления в ГДБОП Александър Анастасов пък допълни:
„Два пъти правим опит обвиняемият да бъде разпитан и два пъти не успяваме. За да си вършим работата, ставаме и лични шофьори на прокурорите, защото някои не знаят къде се намира ГДБОП. Идеята на разследването е да стигне до най-високите нива на престъпност“.