Мъж с една ръка, на ръба на мизерията, е принуден да коси в Страхилово по програма за инвалиди

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

ЕДНОРЪК МЪЖ Е ПРИНУДЕН ДА КОСИ КРАЙПЪТНИТЕ КАНАВКИ В СТРАХИЛОВО, ЗАЩОТО Е НА РЪБА НА МИЗЕРИЯТА и едва свързва двата края. Вчера 52-годишният Пламен Тодоров бе забелязан от наш екип край селото с храсторез, който държеше с дясната си цяла ръка и прикрепяше с лявата, която е отрязана до лакътя. За да има приличен вид, той крие останалото от лявата с ръкава на блузата си. Мъжът видимо много трудно се справяше със задачата си, но е приел работата към кметството, защото децата му оставили над 8000 лв. дългове за мобилни телефони и ток и си тръгнали от къщата, след като той се разделил с жена си. Сега у тях няма нито ток, нито вода, а той плаща борчовете, защото имотът и неплатените телефони се водят на негово име.
Два месеца след трагичния инцидент лошите новини за семейството на Шабан Шаулич не спират, нанесоха голям удар на съпругата муРазследването вероятно ще се проточи доста време Два месеца след трагичния инцидент, в който Шабан Ш…Apr 22 2019vijti.com

„Инвалидната ми пенсия е блокирана заради дълговете, всеки момент може да ми вземат и къщата. Майка ми, която е на 72 г., ми купува хляб. Аз вече съм човек на дъното и се превръщам в клошар. Заради това приех тази работа по програма за инвалиди към Общината, но моля за нещо по-леко. Вярно е, че за две години ще ми дават по 450 лв. на месец, но като не мога да кося с тази една ръка, не знам…”, реди тъжната си съдба Пламен. Той сподели още, че помолил кметицата за по-лека работа, но тя му казала, че го мързи. Пламен казва още, че в общината по въпросната програма има още хора с увреждания, но никой не се е хванал да коси с храсторез и с една ръка.

„Аз имам една бройка в селото по програмата за хора с увреждания. На Пламен съм му казала, че като не може да се справя, да напусне. Това е, друга, по-лека работа няма, а бройката е за работник поддръжка”, бе категорична кметицата на Страхилово Соня Костадинова.
ДРАМАТА НА ПЛАМЕН Е ОТ 30 ГОДИНИ. Тогава той работел в БДЖ на гарата в Горна Оряховица като шлосер. По време на работа два вагона го ударили и му смазали лявата ръка и тя била ампутирана до лакътя. После минал на ТЕЛК и му дали втора група от 72% с право на работа. Инвалидната пенсия от 238 лв. обаче е блокирана, независимо че това не е нито законно, нито морално. Бирниците му вземат и заплатата на косач.

В ОБЩИНА ПОЛСКИ ТРЪМБЕШ В МОМЕНТА ДЕЙСТВА ПРОЕКТ ЗА ХОРА С УВРЕЖДАНИЯ, финансиран от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд и Инициативата за младежка заетост.
До 29 г. са наети две лица. Над тази възраст са ангажирани 8 за чистач хигиенист и 7 за работник поддръжка. Проектът е за 24 месеца и стартира на 15 ноември 2018 г., а ще продължи до 14 ноември 2020 г. Наетите хора с увреждания са от П. Тръмбеш, Обединение, Раданово, Климентово, Иванча, П. Сеновец, Орловец, Павел и Страхилово.

Какво означава „лице с трайно увреждане“? Според закона това е човек, който в резултат на анатомично, физиологично или психологично увреждане е с трайно намалени възможности да изпълнява дейности по начин и в степен, възможни за здравия човек, и за което органите на медицинската експертиза са установили степен на трайно намалена работоспособност. Дали хора като Пламен с една ръка могат да работят с храсторез и друга техника?! И дали действително в Страхилово няма по-лека работа за него, след като към кметството има една постоянно заета бройка от мъж, който би могъл да коси по канавките?
Нели СУКОВА
Източник: Борба.БГ
Къщата на поета Пейо Яворов на публична продан заради неуредени финансови отношения със собственикаКъщата на поета Пейо Яворов на улица „Раковски“ 136 в София е обявена за публична продажба за четвър…Jun 27 2019vijti.com

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!