Купуваме задграничнин лекарства за ковид, излизат по-евтино дори с куриерската такса

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Задгранични лекарства купуват сънародниците ни, за да се лекуват от ковид. Основните дестинации са Гърция и Турция. Това показа проверка на „Монитор“ в социалните мрежи. Причините за международното пазаруване на лекарства са две – у нас често липсват основни медикаменти, а освен това цените им в съседните държави са доста по-ниски, дори като прибавим и стойността на куриера.

Още преди две седмици стана ясно, че някои от най-често използваните групи лекарства за лечение на коронавирус в домашни условия изчезват бързо от аптечната мрежа. Проблемът дошъл от страха на хората, че таблетките ще изчезнат от фармацевтичните складове и затова се презапасявали, обобщи тогава здравният министър проф. Костадин Ангелов. Въпреки че на заседание вчера в МС, на което министрите докладваха на премиера Бойко Борисов, че е направено нужното, за да бъдат осигурени най-необходимите медикаменти, в това число и чрез допълнителен внос (виж стр. 4), се оказа, чегрупи във Фейсбук вече са организирали трансгранична търговия

които да доставят най-нужното. От споделените в мрежата контакти на аптеки в Гърция и Турция става ясно, че фармацевтите в южните ни съседки ползват вайбър за поръчки и са свикнали да общуват с клиенти от България.

Оскъпяване на продуктите няма, купувачът поема допълнително единствено цената на куриерската услуга. За да е по-евтино пък, самите аптекари предлагат медикаментите да се пращат с обща поръчка за съответен град. Цените на антиколаголантите и антибиотиците зад граница също са по-различни от България – най-често са в пъти по-ниски. Така например един от най-често разпространените антибиотици за лечение на коронавирус у нас струва над 18 лв., докато в съседна Сърбия цената му е около 6 лв.

За да се намали напрежението върху аптечната мрежа в страната, лекарският съюз предложи медикаментите, за които не се изисква рецепта, да се продават в денонощните магазини и бензиностанциите. БЛС има идея да се даде финансов стимул от по 1000 лева на аптека, за да работи денонощно.

„Това предложение малко ме развесели. Не бих могла да си представя, че едно медицинско съсловие, което познава своята специфика на работа, ще даде съвет за нещо, което ние отдавна обсъждаме.1000 лева не са достатъчни за това и трябва да се намери по-сериозно финансиране”, коментира председателят на регионалната фармацевтична колегия в Пловдив Димитрия Стайкова.

„Все още липсват лекарства, които се изписват масово от личните лекари при лечение на COVID-19. След като стана ясен проблемът с доставката на тези медикаменти, се проведе среща при министъра на здравеопазването относно нискомолекулните хепарини”, допълни Стайкова.

Тя посочи, че се наблюдава недостиг и на определени кортизонови таблетни форми, използвани при домашното лечение. Все още обаче се намират част от антибиотиците. Фармацевтите отправиха апел към личните лекари да изписват в рецептите не търговското, а непатентното име на антибиотиците, за да не се налага на пациентите да се връщат за нова рецепта.

„В аптеките пристигат самите болни или техните карантинирани близки. Не бива да допускаме обикалянето на този тип хора”, добави Стайкова. Относно идеята лекарства без рецепта да се продават в денонощните магазини и бензиностанции Стайкова каза, че има подобни примери от Англия. Тя обаче се обяви против предложението.

„Имаме своите аргументи и ще ги предоставим на всички нива. Независимо че тези медикаменти са без лекарско предписание, има много злоупотреби и дори тежки отравяния”, разясни председателят на регионалната фармацевтична колегия в Пловдив.

Турското семейство, което създаде ваксината срещу коронавирусаАмериканският фармацевтичен гигант Pfizer и германската компания Biontech обявиха, че още този месец…Nov 12 2020vijti.com

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!