Денят, в който съюзниците сринаха София
Преди 83 години, на 30 март 1944 г., София е бомбардирана от 450 американски и 50 британски бомбардировача. Върху града са хвърлени 3000 фугасни и около 30 000 запалителни бомби. Разрушени са 3357 сгради, жертвите са 139, а ранените са стотици.
Първият масиран въздушен удар след началото на Втората световна война срещу българската столица е нанесен на 14 ноември 1943 г. В него вземат участие 91 бомбардировача Б-25 „Мичъл”, които са охранявани от 49 изтребителя Локхийд П-38 „Лайтнинг”.
Въздушно-предупредителната служба подава късно тревога и българските изтребители излитат, когато противникът е вече над София. На българска територия не е намерен свален противников самолет.
Вторият удар срещу София е нанесен на 24 ноември. В него участват 60 бомбардировача Б-24 „Либърейтър” и 40 изтребителя П-38 „Лайтнинг”. До края на 1943 г. са извършени още две въздушни атаки от съюзниците.
Следващата 1944 г. започва за софиянци с тревога за нова бомбардировка, но падналата гъста мъгла спасява града на 4 януари.
Само след няколко дни – на 10 януари, българската столица е подложена на първия от замислените комбинирани дневно-нощни удари на съюзническата авиация, който поставя началото на най-тежките изпитания за гражданите и българската противовъздушна отбрана.
След тази бомбардировка съюзниците извършват още четири нощни удара по София.
В нощта на 29 срещу 30 март 1944 г. е осъществено най-масираното въздушно нападение над българската столица.
Напълно унищожена е Градската библиотека на София заедно с 40 хил. тома книги. Силно засегната е сградата на Народния театър. Изпепелени са църкви и храмове на различни изповедания. Сред тях са православната църква от ХІ век „Свети Спас”, католическата катедрала „Свети Йосиф” и голямата Софийска синагога.
В пепелищата на бомбардировките изгарят както юдейската библиотека с безценни средновековни трудове, така и Духовната академия и купола на православния храм вграден в нея. Целият център на София е срутен. Сгради архитектурни шедьоври, магазини и домове – всичко е разрушено. Народното събрание, Българската академия на науките, Централната баня, Етнографският музей и Александровската болница също са ударени.
На този ден българските летци изтребители свалят четири бомбардировача, повредени са девет. Свалени са и три изтребителя П-38 „Лайтнинг”.
Последната бомбардировка над София е извършена на 17 април 1944 г. След тази дата усилията на съюзническата авиация на Балканите се насочват срещу румънския петролен център при Плоещ.
Източник:вести