В столичен квартал откриха зловеща находка – скелет на около 7000 години

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Скелет на около 7000 години в раннонеолитен гроб откри в столичния район „Слатина“ екип от археолози, ръководени от зам.-председателя на Българската академия на науките Васил Николов, съобщиха от БАН.
Находката е изключително рядка. Проучванията, които предстоят, ще дадат информация за физическите характеристики на хората, дали началото на първата европейска цивилизация в днешните български земи.
Според Васил Николов, учените имат достатъчно данни за начина на живот на хората в селището Слатина, но все още не е установено какви са били погребалните практики.Студентка откри рядка находка, зазидана в продължение на 7 века в стенаРядка находка – каменен сейф със златни и сребърни монети, гривни и наушници, беше показана в експоз…May 27 2019vijti.com

Известно е, че селището е просъществувало около 500 години – от края на седмото хилядолетие пр. Хр., когато са пристигнали първите заселници, до около средата на шестото хилядолетие пр. Хр.
Новооткритият скелет принадлежи най-вероятно на жена, погребана с дете в близост, непосредствено до останките на къща в периферията на селището, обяснява Николов. Смята се, че при погребенията по това време починалите са били „полагани в Земята-Майка в ембрионална поза“.
По време на дългогодишните разкопки на учените от Националния археологически институт с музей при БАН в селището Слатина са открити много постройки. Сред тях са две големи къщи от 117 и 147 кв. м, както и една от почти 300 кв. м. Селището е било оградено с концентрични ровове, които са имали предпазни и магически функции, в тях са извършвани жертвоприношения.

Сред новооткритите находки в селището Слатина са различни предмети от бита и култа като костна лъжица и керамични съдове, пинтадера, части от култови масички за жертвоприношения.
Разкопките на екипа на Васил Николов ще продължат в централната част на селището. Те се финансират от Столичната община. Слатинското неолитно селище се намира на бул. Шипченски проход и е открито през 1950 г. в кв. Гео Милев от строителни работници, провеждащи изкпопни работи. В резултат на натрупаните изследвания през 1987 г. селището е датирано като ранен неолит и е най-старото селище на територията на София.

Новооткритият скелет принадлежи най-вероятно на жена, погребана с дете в близост, непосредствено до останките на къща в периферията на селището, обясни Николов.

Мястото не е гробище, защото по думите на археолозите, не е имало такава практика в онези времена. Смята се, че при погребенията по това време починалите са били полагани в Земята – Майка в ембрионална поза.

Проучванията, които предстоят, ще дадат информация за физическите характеристики на хората, дали началото на първата европейска цивилизация в днешните български земи.

Сред новооткритите находки в селището Слатина са различни предмети от бита и култа като костна лъжица и керамични съдове, пинтадера, части от култови масички за жертвоприношения.Лечебната смес на руската лечителка Джуна: Само с три съставки, а излекува хиляди хораТази рецепта стана популярна, благодарение на руската лечителка и астроложка Джуна
В Русия лечебната…
Apr 16 2019vijti.com

Източник: МоятаСофия

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!