Задължително всички кладенци с водомер, обяви Ревизоро. Има краен срок за регистрация
За поставяне на водомери на кладенците се обяви министърът на околната среда и водите Емил Димитров-Ревизоро. По думите му за да не лъже всеки, че харчи до 10 кубика, водата за промишлени цели ще трябва да минава през водомери. Той гостува в сутрешния блок на БНТ, където говори по актуалните теми.
На 27 ноември изтича срокът за регистрация на кладенците в частни дворове. Тези, които са готови, могат да се регистрират, но заради коронавируса, хората нямаха възможност да отидат да подадат документи. Затова минимум една или две години трябва да се отложи този срок, обясни Димитров. В четвъртък ще разговарям със земеделския министър Десислава Танева по въпроса за срока, допълни той.
Разрешено е да се ползва до 10 кубика вода дневно и дори е безплатно. Не може обаче да имаш безплатна промишлена дейност. Затова ние определяме 2 стотинки на кубик, ако толкова питате, нямаме материален интерес. Не може обаче всеки да дупчи, където му дойде, защото има голяма вероятност да навреди на по-голям източник на водоснабдяване, обясни министърът.
„Ако в промишлено предприятие сте сложили кладенец, за какво ви е? Само да го гледате на картинка ли? Ясно е с какви цели ще го използвате. Трябва да има заустване, канализация и да е ясно колко разход сте направили“, добави той, пише „Флагман“.
„С водата за питейни нужди имаме само един проблем – язовир Камчия. Министерския съвет разреши. Ще закачим два язовира и въпросът с Бургас ще се реши, както и на цялото Черноморие“, каза Ревизоро.
Язовирите Порой и Ахелой ще бъдат закачени към Бургас за резервно захранване, уточни той.
След като водещата го пита какво се случва с проверката за строителството в местността „Поляните“ в Синеморец и край Алепу, той възкликна „къща по къща ме питайте!“, а после добави, че е разпоредил да ги проверят компетентните институции – РДНСК, РЗИ, РИОСВ. „На вас обаче ви се иска аз да отида, да забия едно колче и да сложа пломбата на дадения обект. Нищо няма да кажа преди прокуратурата да се произнесе“, заяви министърът.
Според него през следващите три години София няма да има проблем с водоснабдяването.
„Язовир Бели Искър го държим малко по-ниско заради водата, в момента в който се ремонтира, ще го напълним. И той е пълен, и Студена, и Дяково, и още шест язовира“, заяви Емил Димитров.
Каквото падне зимата като дъжд, ще го дадем на земеделците, обеща Димитров и даде пример с язовир Ястребино. „Там има 12 милиона вода, която държим за Антоново, а ние не даваме на земеделците, при условие, че има други варианти за захранване на града“, каза още той.