Експерти биха тревога: НОИ изчислява грешно пенсиите и ощетява хората
Свободна интерпретация при прилагането на Кодекса за социално осигуряване (КСО) от страна на НОИ доведе до ощетяването на хиляди граждани, които под заплахата от намаляване на държавната им пенсия с повече отколкото изисква закона, си прехвърлиха партидите от универсален пенсионен фонд в НОИ и по този начин бяха ощетени. Това гласи официално становище на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО). То беше разпространено по повод позиция на НОИ от 13 октомври, че стриктно спазва КСО.
Тук публикуваме цялата позиция на БАДДПО:
„Във връзка с разпространено в медиите становище на НОИ , в което се твърди, че изчислението на пенсията за старост на осигурените лица, родени след 1959 г., които се осигуряват и в универсален пенсионен фонд и прилагания коефициент на редукция са съобразно нормите на Кодекса за социално осигуряване, Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване, изразява следната позиция:
Какво регламентира законът?
Кодекс за социално осигуряване, Чл. 70.
(10) Осигурителният доход, от който се изчислява индивидуалният коефициент на лице, родено след 31 декември 1959 г., се намалява, както следва:
при изчисляването на индивидуалния коефициент по ал.4 осигурителният доход за месеците, през които лицето е осигурявано в универсален пенсионен фонд, се намалява с дохода, определен въз основа на коефициент, представляващ среднопретеглено съотношение за тези месеци между размерите на осигурителните вноски за универсален пенсионен фонд и за фонд „Пенсии“ за трета категория труд, за лицата, родени преди 1 януари 1960 г., по ред, определен с акт на Министерския съвет;
(изм. – ДВ, бр. 102 от 2018 г., в сила от 1.01.2019 г.) при изчисляването на индивидуалния коефициент по ал.8, осигурителният доход за всеки месец, през който лицето е осигурявано в универсален пенсионен фонд, се намалява с дохода, определен въз основа на съотношението за съответния месец между размера на осигурителната вноска за универсалния пенсионен фонд и размера на вноската за фонд „Пенсии“ за трета категория труд, за лицата, родени преди 1 януари 1960 г.“.
Какво прави НОИ?
Родени преди 1960 г. (19.8% вноска в НОИ).
ИК= ОД/СОД изчислява се по месечно от 2000 г.
П=ИКСОД (за посл.12 мес.)(тр.стаж1.2 )/100 Родени след 1960 г. (14.8% вноска в НОИ). ИК=(ОД(2000-2001)+ОД(от 2002)(1-ВУПФ/ВФП))/СОД изчислява се по месечно от 2000 г.
П=ИКСОД(за посл.12 мес.)(тр.стаж*1.2 )/100
ИК – индивидуален коефициент
ОД – осигурителен доход на лицето
СОД – среден осигурителен доход
ВУПФ – размер на вноската в УПФ
ВФП – размер на вноската във фонд „Пенсии“ за лицата работещи при условията на трета категория труд за лица, родени преди 01.01.1960 г. за пореден месец с осигуряване
П – пенсията, която плаща 1-ви стълб
Тр. стаж – целият трудов стаж на лицето до годината на неговото пенсиониране
(1-ВУПФ/ВФП) – Коефициент, с който се коригира осигурителният доход на лицата, осигурени в УПФ и за първите пенсионери е приблизително равен на 0,8, което означава, че пенсията се намалява с около 20%.
Несъответствия със закона:
При изчислението на индивидуалния коефициент (ИК), месечният осигурителен доход на хората с универсален пенсионен фонд (УПФ), се намалява и за месеците, в които осигурените нямат вноска в УПФ, което противоречи на КСО. Като резултат ИК се намалява повече отколкото е предвидил законът, а това води и до по-голямо намаление на пенсията от НОИ.
Доколкото математиката във формулите на НОИ не е от сложен вид е очевидно, че ИК на хората с УПФ е с по-ниска стойност от по-възрастните, които нямат УПФ.
Видно от формулата за изчисление на пенсията от НОИ е, че този по-нисък ИК се прилага към целия осигурителен стаж на лицето, а не само към този, който е след 2002 г. Това също влиза в противоречие с КСО и ощетява всички хора, които се осигуряват във 2-ри стълб.
При изчисляването на ИК за периода 2009–2015 г. не се отчита вноската от Държавата, която е в размер на 12% и това допълнително намалява размера на пенсията.
Оставяме на осигурените лица в България сами да преценят дали НОИ прилага нормите на КСО, при намаляване на пенсиите на тези, които отказват да си прехвърлят партидите от УПФ в 1-ви стълб. Също така, призоваваме представителите на медиите, да потърсят отговор и на въпроса, кой е авторът на тази свободна интерпретация на КСО, прилагането, на която в този вид, вече доведе до ощетяването на хиляди граждани, които под заплахата от намаляване на пенсията им от НОИ, повече отколкото изисква закона, си прехвърлиха партидите от УПФ и по този начин бяха ощетени. Продължаването на тази практика, ще доведе до ощетяването на много повече хора, затова призоваваме отговорните лица в НОИ, час по-скоро да прекратят прилагането на тази практика, за което не си изисква промяна на КСО, а само неговото спазване.
Управителен съвет на БАДДПО“