Пазите ли си боновите книжки от масовата приватизация?

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Близо 2,5 милиона са „спящите” акции след масовата приватизация. В момента държавата има план да ги „събуди”. Финансовият анализатор Десислава Николова обясни в предаването „Плюс-минус” по Нова днес, че от миналата седмица финансовото министерство е публикувало готов проект с мотиви и оценка за въздействие на това, което възнамерява да предприеме.

Петър Стоянов разкри какво си спомня за срещата с проф. Ханке и куфарчето муВеднъж проф. Ханке нaистина дойде при мен и разговаряхме. Той ми се оплака, че една или две американ…Feb 27 2020vijti.com

„Много хора имат акции и дълго време не са правили разпоредителни действия с тях”, коментира Николова. По думите й основният проблем е, че 60% от „спящите” акции са собственост на хора, които притежават минималния брой акции.

Финансовият анализатор Десислава Николова

„В една бонова книжка на времето са се давали минимално 25 000 инвестиционни бона, което в момента е 25. При цена от 1 лев на бон, това прави около 25 лева. Тоест те „спят”, защото собствениците нямат икономически стимул да ги раздвижат”, обясни Николова.

Освен това, според нея, още навремето е липсвала информационна кампания как да работят с тези акции. „Законопроектът дава 1 година срок, за да се прехвърлят тези „спящи” акции към инвестиционни посредници”, обясни Николова. „Всеки може да избере и да прехвърли акциите си в специално създаден за целта инвестиционен фонд”. „Около 25% от тези акции се очаква да бъдат прехвърлени от регистър А към регистър Б. Това означава, че останалите 75% ще останат пасивни”, обясни още Николова.

Бащата на валутния борд твърди, че е дал на Петър Стоянов куфарче с доказателства за корупцияИкономистът проф. Стив Ханке, известен като бащата на валутния борд в България, заяви пред Би Ти Ви,…Feb 17 2020vijti.com

ЛУПА

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!