Мангъров: В България животът е по-кратък. Няма много възрастни. Затова и няма висока смъртност от вируса. С 200 лв пенсия няма как да станеш възрастен
В България просто няма кой „яко да измре“, защото ние живеем много по-кратко от хората в развитите западни държави и възрастното ни население е много малък процент. В България няма много възрастни хора, за това и смъртността е ниска. Няма как да станеш възрастен с 200-300 лева пенсия, констатира пред Антон Хекимян по БТВ вирусологът доц. Атанас Мангъров.
Ние сме на 80-то място в света по брой възрастно население. Средната продължителност на живота у нас е 73 години, в Италия е 80 години, поясни той. Ние сме страна, в която няма масово възрастни хора на 80-90 години, освен някои единици. Така са и останалите страни с ниска смъртност.
Поне 280 хил души са били в контакт с коронавируса, но не са разбрали, 0.04 % е смъртността. При морбили е 1 на 1000 – повече от тази от Ковид.
Ние сме като болница, в която няма недоносени новородени. Иначе и аз съм суха съчка също, използва традиционните си метафори доц. Мангъров.
Нямам конфронтация с никого. На мен просто това ми е работата и коригирам неща, които не са правилни, правя каквото мога, всичко беше правилно, но можеше да не се нанесе такъв икономически удар, допълни той.
Призоваваме властта да не създава излишно напрежение и да не нарушава основните ценности, върху които се крепи ЕС.
Личните свободи, като зачитане на личния живот, свобода на мисълта, на изразяването на мнение и на информация, са защитени с Хартата на основните права на ЕС.
Неспазването на тези принципи подкопава устоите и разяжда като злокачествен тумор ДНК-то на съюза. Води до напрежение в обществото ни.
Свободата на Словото е защитена и гарантирана от Основния закон, на който се крепи цяла България – Конституцията.
Призоваваме за спазване на предписанията и мерките, но чрез осъзнатост, а не чрез настойчиво всяване на паника и страх.
Пазете възрастните и хронично болните хора.
Нечистоплътно и опасно е използването на страха на хората за трупане на политически рейтинг.
Информирайте се от достоверни източници!
Не вярвайте на агенция „Една Жена Каза“. Търсете първоизточника извора на информацията в чуждите медии! Не вярвайте на всеки преводен материал без да видите оригинала. Не вярвайте на всеки материал в чуждите медии.
Те често търсят сензации и драматизъм, защото, за разлика от повечето медии в България, се намират в реална пазарна конкурентна среда и темата „Ковид 19“ им носи предимство над останалите, посещаемост, гледаемост, тираж и пари. Доверете се на разума си, а не на емоциите и страха си. Преценете дали материалът търси пазарноориентирана сензационност, дали обслужва политически интереси или иска да ви информира на базата на научни експертни данни и цифри.
PETEL.BG