Виртуална разходка сред омайната красотата на Ботаническата градина в Балчик

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

До 10 дни ще настъпи пикът на цъфтежа на пролетните цветя в Университетската Ботаническа градина в БалчикОчаква се там да разцъфтят повече от 50 000 лалета от над 90 сорта, разказа пред БТА Мариана Димитрова, ландшафтен архитект.

Пълнена тиква с плодове, мед и локум (красиво и зверски вкусно)Тази пълнена тиква с плодове, мед и локум е десерт и половина! Предлагаме ви рецептата за пълнена ти…Nov 3 2019vijti.com

Насладете се на приказната феерия от цветове

Към момента има цъфнали около 15 сорта средноранни лалета, най-ранобудните от които разтвориха чашки в средата на март. Лехите с изключително красивите божуровидни лалета през тази година са попълнени с нови представители, продължава подновяването на растенията от сорта папагалови лалета.​

Цветната палитра на лалетата в градината се допълва и от 12 сорта зюмбюли, 17 сорта нарциси и над 10 000 други луковични растения. Невероятната красота на цветните килими обаче не може да бъде видяна на живо от редовните посетители. Заради епидемията на коронавируса посещението на туристи е преустановено.

История

Университетска Ботаническа градина в Балчик е създадена през 1955 г. от акад. проф. Даки Йорданов, ректор на СУ „Св. Климент Охридски”. Днес тя се простира на площ от 194 дка и разполага с растителни колекции с над 4900 вида, които се увеличават непрекъснато. Наложила се е като важен туристически обект. Наред с това тя е паметник на културата и защитена местност.

В Университетска Ботаническа градина исторически и функционално са обособени три части:

Парк

Той е изграден като ландшафт по времето на румънската кралица, понастоящем Групова недвижима културна ценност – паметник на градинското и парково изкуство.

Градина Разсадника

Тя е проектирана и изградена за посещения от хора с увреждания. На площ от 0,7 ха посетителите могат да видят красотата на сезонните цветни композиции, алпийски кътове, водни площи, кактуси и сукуленти, в легла от типичен балчишки камък. Изграждането на алейната мрежа е съобразено с изискванията за достъпна обществена среда. В специален кът незрящите хора могат да се докоснат до различни на допир растителни видове, които са описани с брайлово писмо.

Защитена местност

През 2005 г. територията на Ботаническата градина е обявена за Защитена местност – характерен ландшафт, създаден от хармоничното съжителство на човека и природата. Специалисти и любители могат да наблюдават естествените екосистеми и да оценят богатото биоразнообразие на региона.

Бодлива екзотика

Най-голяма забележителност в Ботаническата градината е постоянната експозиция от кактуси и сукуленти. Посетителите могат да се насладят още на едроразмерните кактуси на открито, както и на къта със зимоустойчиви кактуси. Интересни са и екзотичните видове древното гинкго, метасеквоята, бонбоненото и каучуковото дърво, каменния дъб, едроцветната вечнозелена магнолия и други.

Българи поругаха най-красивото и свято място – скалните манастири на Метеора в ГърцияНов вандалски акт е извършен върху исторически забележителности – този път българи изписаха имената …Oct 8 2019vijti.com

Източник:дунавмост

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!