Имунолог от Института по микробиология към БАН: Коронавирусът умира за минута ако постъпите по следния начин

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Ситуацията с коронавируса в България се изменя постоянно. И ако в Китай положението се подобрява, то в Европа се очаква да ескалира отсега нататък. Ето какво сподели по темата пред Dir.bg доц. д-р Анастас Пашов от Департамент Имунология към Института по микробиология на БАН.
– Доц. Пашов, твърди се, че при контакт с болен от коранавирус 9 от всеки 10 души се заразяват. Как гледате на това?

Проф. Миланов: Спокойно! Коронавирусът е обикновен грипСитуацията с коронавируса според мен ще смути работата в “Пирогов“. Защото първият пациент е лежал…Mar 11 2020vijti.com

– Има различни информации, но аз бих обърнал внимание на това, което според мен е по-релевантно, а именно – колко души може да зарази един болен. А там средното число е 2,5. Разбира се, всичко зависи от това колко контакта има човек и колко е бил болен. Има и обратна зависимост – колкото по-тежка е болестта, толкова по-малко се разпространява. Тежко болният ляга на легло, идват, изнасят го и отива в болница и т.н., а това означава, че намалява контактите си. По-леко болните заразяват повече хора, много повече. Така се обяснява и парадоксът, че от двата щама на коронаворуса, които в момента съществуват, по-вирулентният (бел. ред. по-опасният) е много по-малко разпространен.

– Имаме два щама?
– В момента вече се знае, че този коронавирус има два различни щама, които имат малко различни отнасяния. Единият е малко по-опасен от другия. И двата щама са засечени в Китай. И като че ли все още не се прави тази детайлна разлика в Европа. Очаквам с интерес да разбера дали в Италия се разпространява по-вирулентният щам. Там смъртността е неочаквано висока – стигна до 5%. Има различни обяснения. Може и изкуствено да е получено това число. Не, че е направено нарочно, но никой не прави масов скрининг на милиони хора. Реално заболяването се регистрира, когато заразеният влезе в болница или пък се издирват контактните хора. Те се идентифицират насочено и така се установява определен брой заразени. Всички тези подходи откриват малък брой хора и не включват всички заразени, това е ясно.

– В момента при тестовете, които се правят, може ли да се определи кой от двата щама е заразил болния?
– Доколкото разбирам, защото нямам пълна информация, тези тестове, които са използват сега, не правят тази разлика. Просто те са разработени на по-ранен етап, когато не се знаеше, че има два щама. Предполагам, че предстои да се произведат още по-прецизни, които ще разграничават двата щама. Опитът да се направи такова разграничение сега би бил по-скоро в рамките на научна разработка, защото трябва да се определят и поръчат реагенти, за да се прецизира тестът.

– Как процедират в Китай, когато вече определят болния с какъв щам е? И има ли някаква разлика при поразяването на организма?
– Просто при единия щам болестта се изразява в по-тежка форма. Ще дам следния пример. В момента се смята, че при 80% от хората болестта минава в лека форма. 15% карат вируса тежко на легло, но това не означава, че ще влязат в болница. 5% правят тежка пневмония, а от тях загиват толкова, колкото медицината не успява да спаси. В страните, в които има добре развита медицинска помощ, голяма част от хората от тези 5% ще бъдат спасени. Около 1% няма да може да бъдат спасени, но това е малък процент. Реално голямата борба е за хората в този между 1% и 5 % заболели. При единия щам се очаква, че критичните случаи ще бъдат повече към 5%, а при другия – повече към 1%.

– Целият свят пламна. Значи ли това, че всички ще минем през вируса под една или друга форма? Ако направим друго сравнение, няма човек, който да не е боледувал от грип?
– Това заключение е вярно. Трудно е да се каже какво точно ще се случи. Има възможност епидемията да бъде спряна, а това хипотетично може да означава, че вирусът ще умре. Той съществува само при пренасянето от човек на човек.

– Експерти твърдят, че вирусът може да се задържи 1-2 дни върху непочистени повърхности?
– Има няколко източника. Дори в научната литература има разнобой по въпроса. Има тревожна статия, в която се твърди, че вирусът издържа на непочистена повърхност и до 9 дни. Но това, бих казал, зависи от методиката. При изследването се взима разтвор, в който има много вируси. Разтворът се разлива и се гледа на определено време от тази повърхност има ли активни вируси. По този начин изследователи са стигнали до извода за 9 дни. Реално анализите, които твърдят, че вирусът е активен на повърхност до 48 часа, ми се струват по-актуални, защото изследванията бяха направени на по-късен етап от началото на разпространението. Аз очаквах, на база изследвания, че ако една повърхност, на която има вирус, се нагрее до 37 градуса, топлината ще го убие, но се оказа, че вирусът преживява. Факт е обаче, че вирусът не може да оцелее при химически атака. За минута умира при третиране на ръцете със 70% спиртов разтвор, при третиране с белина, а при третиране с кислородна вода умира до 10 мин. Дори миенето на ръцете със сапун и топла вода го унищожава бързо.

– Което трябва да ни успокоява в известен смисъл? Тук вече се опира и до самосъзнанието на хората, визирайки личната хигиена?
– Да, така е. Но бях започнал да говоря за процентите хора, които ще се заразят. При тях всичко зависи от това колко ще са ефективни тези епидемиологични мерки. Китай ни показва, че е възможно епидемията да бъде спряна. Но за жалост говорим за действията при китайци, които са много дисциплинирани. Те приемат всичко, което им се каже. В Европа не е така. В Европа ще е много трудно да се получи такава дисциплина. Виждаме в Италия какво се случва. Теоретично е възможно този вирус да бъде изкоренен. Много често такъв вирус, като този, идва от прилепи. Прилепите имат много богат арсенал от изненади за човека. Въпросът е как прескачат от животно на човек. От време на време това се случва. Въпросът днес е, че трябва да бъдем много дисциплинирани. Ако нещата тръгнат към пандемия, то рано или късно 70% от населението ще го е изкарало.

– Какъв имунитет ще остане в хората, които са го изкарали?
– Хубавото е това, че имунитетът на съвременния човек е добър. Говоря в общите случаи. Това означава, че болшинството хора ще развият добър имунитет и ще бъдат защитени. В момента китайският опит е най-богат. Всякаква информация получаваме от китайците. При тях имаше дори тревога в един момент, че вирусът започна да повтаря. Да, има хора, които са изкарали коронавируса два пъти. При SARS вирусите, защото това е третият такъв, има една особеност. При експериментални модели има животни, които има добър имунитет, имат силни антитела и теоретично са защитени. Те пък проявяват нова форма – нещо като алергия. Пак говорим за пневмония, но тя има друг механизъм, сравнена с първичната, която е чисто вирусна. Това предстои да се покаже при хората, вероятно ще е рядко, но може би трябва да се има предвид при ваксините. Масата от хора ще направят имунитет.

Филип Фратев: Имаме молекула, която в епруветка убива 90% от новия коронавирус Костадин Петков – зам.-председател на Надзорния съвет на “София Тех парк”, обяви на заседанието на …Mar 12 2020vijti.com

Източник:зажената.бг

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!