Какви са заплатите на чужденците в родните хотели по морето

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Средната заплата, която получават служителите от страните извън ЕС в хотелите у нас е около 300-350 евро
В пика на сезона голяма част от хотелите по морето се напълниха, но се оказа, че липсват достатъчно хора, които да обслужат туристите. Това заявиха пред “Труд” от бранша.
Проблемът с недостига на персонал в туризма е актуален през последните години, заради липсата на достатъчно подготвени кадри и ниските заплати в бранша.
Поради трудния старт на летния сезон и липсата на туристи хотелиери и ресторантьори не наеха достатъчно работници в началото на лятото.
500 000 лева годишно от държавна заплата: Не е шега, има такива заплатиМоже ли да се получават близо 500 000 лева годишно от държавна заплата? Оказа се, че да. Имотните де…Jul 20 2019vijti.com

През август обаче местата за настаняване на първа линия до плажа се запълниха, а останалите са заети на 70-80%. Сега обаче няма кой да обслужи туристите. Гости на едни от най-големите ни курорти се оплакаха, че при пристигане ги настаняват в непочистени от предните гости стаи, а кърпите в банята се сменят само веднъж през едноседмичния им престой.
Най-търсени са миячи и камериерки, тъй като за останалите длъжности в туризма има кандидати млади хора, които искат да съчетаят работата с морски купон. За най-тежките професии обаче кандидати няма.

Затова и собствениците на хотелите са принудени да вдигнат заплащането за тези длъжности, за да си намерят служители. В началото на сезона в курорта Албена търсеха миячи без допълнителни познания или квалификация с по-високи заплати от рецепционистите, от които се изискваше владеене на поне един чужд език.
Два пъти повече са работниците, които са дошли от Украйна, Беларус, Русия, Киргизстан и Узбекистан през това лято, спрямо предходното, каза Гешо Любенов. Той е представител на една от най-големите компании, които помагат на родните хотелиери да наемат служители от чужбина.
„И в момента имаме заявки за нови работници“, заяви той. Като допълни, че сред причините за търсенето е не само пикът на сезона, а и фактът, че част от дошлите на работа у нас сервитьори, бармани и пикола вече са с изтекли тримесечни работни визи.

„Средната заплата, която получават служителите от страните извън ЕС в хотелите у нас е около 300-350 евро“, каза Любенов.
Но разходите на работодателите за тях са двойни. Още близо 350 евро плащат собствениците на хотели за настаняване и изхранване на тези служители, за транспорт и за застраховка, обясни Любенов.
„Повечето младежи, които пристигат у нас от чужбина, за да работят през лятото са доволни от условията. Затова и повече от половината от тях се връщат и през следващата година“, обясни Гешо Любенов.

Въпреки чуждите работници, голяма част от заведенията и хотелите продължават да търсят служители онлайн.
В обяви в социалните мрежи има оферти за спасители край басейни, помощник готвачи, камериерки и миячи, като кандидатите трябва да са готови да започнат веднага.
Друг е въпросът как се пресяват служителите, така че да се гарантира качество.
Защото, ако през това лято настанят хора в непочистени стаи или пък туристите чакат с часове за омлет, то догодина на родния туризъм наистина ще му е необходимо чудо.
Източник: Флагман
Аз съм продукт на социализма: Заплатите не бяха големи, но учехме и се лекувахме безплатноВ последно време е възстановено яростното оневиняване на фашизма и обругаване на социализма. Нашето …Jul 13 2019vijti.com

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!