Бяла лютеница – тоталния македонски хит, който дойде и у нас! Фантастичен вкус, който не се забравя:
Бяла лютеница – тоталния македонски хит, който дойде и у нас! Фантастичен вкус, който не се забравя:
Приготвяне: 30 мин
Готвене: 60 мин
Общо: 90 мин
Хранителна стойност: 500 kcal
Айварът е традиционна македонска вкусотия , която много прилича на нашенската лютеница. Днес обаче ви предлагаме да опитате „белия“ вариант на тази необичайна разядка – или с други думи Бяла лютеница.
Феноменална вкусотия без пастьоризация, белият айвар или малиджано е старо, традиционно македонско зимно ястие, което се приготвя в много семейства.
Патладжанът се допълва от зелени и жълти чушки, домати, горчица, олио. Може да се добави и чесън на вкус. Комбинира се добре като гарнитура към всяко ястие, но най-вкусно е, ако се намаже върху хляб в комбинация с парче сирене.
Бяла лютеница
Продукти:
5 кг зелени чушки
4 кг патладжан
2 равни супени лъжици захар
1 малка глава чесън
сол на вкус
100-150 мл 9% алкохолен оцет
100 г горчица
700 мл олио
В тази рецепта добавете 2 равни чаени лъжички сол, но опитайте лютеницата преди края и добавете, ако липсва още сол.
Начин на приготвяне:
Зелените чушки се измиват добре, след което се пекат, докато потъмнят, обелват се и се почистват от семето. Същото се повтаря и с патладжана. Първо го измийте, нарежете на няколко по-тънки парчета и го изпечете на скара или директно върху котлона.
След изпичане чушките и патладжаните се пасират в блендер или месомелачка. В голяма тенджера добавете олиото и изчакайте да се загрее добре.
В сгорещеното олио добавете сместа с чушките, а след това и сместа с патладжаните. Оставете да се варят около 2 часа, като разбърквате от време на време хубаво до дъното и от всички страни, за да не загори.
Някъде по средата на готвенето се добавя малка глава чесън, нарязан на ситно и още по-добре – направен на паста. След това добавете 1-2 супени лъжици захар, 100-150 мл 9% алкохолен оцет, в зависимост от това колко харесвате киселия вкус.
Накрая добавете още една-две равни лъжички сол, разбира се, ако е необходимо. Малко преди края на готвенето (след около час и половина) добавете 2 супени лъжици горчица.
Разбъркайте сместа и оставете да се вари още 10-15 минути. В рецептата използваме леко пикантна горчица, но можете да използвате каквато искате. Лютеницата е готова, когато лъжицата, с която разбърквате, оставя „диря“ по дъното на тенджерата.
Също така индикация, че лютеницата е готова е, когато вземете част от сместа с лъжицата и тя падне напълно. Внимавайте обаче да не преварите тази деликатна вкусотия. След приготвяне насипете веднага в чисти, стерилизирани буркани, докато е още гореща.
В бурканите се слагат 1-2 лъжички от лютеницата, и се изчаква няколко секунди целият буркан да се „запари“, след което веднага се пълнят бурканите догоре, докато лютеницата е много гореща. Бурканите се затварят веднага и не трябва да се стерилизират.