Шокиращ доклад от Давос: Милиони ще умрат, България ще я морят болести от тропиците

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Изменението на климата заплашва да доведе до няколко милиона смъртни случая през следващите десетилетия, както и до сериозни заболявания и високи разходи за здравните системи, според доклад, публикуван днес в Давос, Швейцария.

Най-голям риск представляват наводненията, според съвместния доклад на Световния икономически форум (СИФ, WEF), който се провежда тази седмица в Давос, и консултантската фирма „Оливър Уайман“ (Oliver Wyman).

Авторите на изследването анализират шест ключови последствия от изменението на климата: наводнения, суши, горещини, тропически бури, горски пожари и покачване на морското равнище.

Изследването се основава на усреднения сценарий на Междуправителствената експертна група за климатичните промени (IPCC) за повишаване на температурата до 2100 г., който предполага покачване на средната температура с 2,7 градуса Целзий.

В този случай, според проучването, изменението на климата може да причини до 14,5 милиона смъртни случая по света до 2050 г.

Здравните системи ще трябва да поемат допълнителни разходи на обща стойност 1,1 трилиона долара.

Според оценките само наводненията могат да причинят 8,5 милиона смъртни случая до 2050 г. – не само пряко, но и косвено чрез увреждане на реколтата, увеличаване на инфекциозните заболявания и по-висока влажност, която може да доведе до респираторни заболявания.

Основната тежест от това вероятно ще понесе Азиатско-тихоокеанският регион със своите гъсто населени крайбрежни региони.

Авторите на доклада очакват втората най-висока смъртност – 3,2 милиона смъртни случая, да бъде причинена от засушавания, главно поради дългосрочните ефекти върху детската смъртност от влошаващото се качество на водата и все по-неплодородните почви.

Според доклада горещите вълни могат да отнемат живота на около 1,6 милиона души до 2050 г., особено сред по-възрастните хора.

По-високите температури, например, могат да доведат до значително разпространение на комарите, което ще направи маларията и треските денга и зика по-чести в Европа и САЩ.

Припомняме, че в близкото минало епидемиолози предупредиха, че в България има опасност от Нилска треска, която ще дойде от Гърция.

Вирусът се пренася чрез ухапване от комар, като в 90 процента от случаите заболяването протича като обикновена настинка. В 10 на сто от случаите обаче може да доведе до усложнения като развитие на енцефалит.

По думите на държавния здравен инспектор д-р Ангел Кунчев с промяната на климата и с повишаването на средните температури в нашата страна има все повече условия за развитие на заболявания, характерни за по-топлите страни.

Връщайки се към доклада, като цяло обаче, според изследването, регионите в Африка, Близкия изток и Азия ще бъдат особено засегнати от последиците за здравето от климатичните промени.

Резултатите от доклада ще бъдат обсъдени на Световния икономически форум в Давос в четвъртък.

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!