Педиатър отчая родителите: Деца, избягвайте баба и дядо, за да не ви заразят

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Децата за известно време да избягват контактите с възрастни роднини, баби и дядовци, които не са имунизирани или не са преболедували. За това призова в интервю за “24 часа” педиатърът д-р Пламен Масларски. Причината – все по-голямата заболеваемост от COVID сред малките. Той препоръча при респираторна инфекция незабавно да се прави тест. Увеличаване на бременните, заболели от коронавурис, с 5-10% отчете и най-голямата АГ болница у нас “Майчин дом”. На този фон хакери удариха 15 лаборатории, но за часове проблемът беше решен.

Доктор Антония Първанова в шоуто на Слави: Болните сега от коронавирус са толкова, колкото от грип през всяка една от последните 20 годиниГост във „Вечерното шоу на Слави“ беше доктор Антония Първанова: „Правителството и оперативния щаб …Feb 18 2021vijti.com

Д-р Масларски, английският вариант на коронавируса вече е регистриран при голяма част от новозаразените. За него специалистите казват, че е характерно да удря и по-младите, а наскоро разбрахме и за случай с 40-дневно бебе. Какви са вашите наблюдения?
Наистина през последните дни наблюдаваме повишена заболеваемост и сред децата. Причините за това са комплексни, но наистина този вирус се разпространява по-бързо сред младите хора и най-вероятно се счита, че една от причините е, че той е в по-голямо количество в носоглътката. Клиниката при протичане е с обилна назална секреция, което позволява по-бързото
и масивно разпространение сред детските колективи и семействата.

Симптомите при децата по-слабо ли са изявени, отколкото при по-възрастните?
По принцип да. Но няма съществени различия от протичането на уханския щам. Няма специфична симптоматика, така че е хубаво, когато имаме респираторна инфекция или съмнения, да се направи задължително тест за установяване на вируса. При продължителна клинична картина и първи отрицателен тест е хубаво изследването да се повтори след няколко дни. Оптимално е между петия и осмия ден от датата на контакта.
Нямаме характерна клинична картина – той протича като една респираторна инфекция със засягане основно на дихателната система, както и храносмилателната система. Нередки симптоми са гадене, повръщане, диария, мускулни болки, кашлица и хрема. Нито един от тези симптоми не е дефинитивен, така че да можем да определим, че това е коронавирус или друг вирус. Но с оглед на епидемичната обстановка е хубаво да се мисли в тази посока.

Коя част от юношите са най-засегнати – тийнейджърите или по-младите от тях?
Според мен са засегнати повече по-малките деца, тъй като те не носят маски и не могат да се предпазват. Нямат тези предпазни средства, както по-големите деца. Регионалните здравни инспекции имат по-пълна информация, но моето наблюдение от личен опит е, че повече боледуват по-малките деца.

Във вашата болница има ли хоспитализирани деца с коронавирус и какво им е състоянието?
Нямаме детски стационар в нашата болница, но мога да дам информация от други колеги.
Обикновено усложненията при тях са възпаления при белите дробове. Те прекарват с пневмония и за щастие, се възстановяват бързо. Все още рядко се наблюдава т.нар. полиорганен автоимунен синдром, който наистина е по-застрашаващ. Но той се наблюдава сравнително изолирано и колегите засега се справят много успешно с него.

Пост COVID синдромът проявява ли се и при децата? Имате ли такива наблюдения към момента и как протича?
Да, наблюдава се. Обикновено протича с повишена уморяемост и склонност към вторични инфекции. Препоръчваме в такива случаи, ако имат възможност, родителите в рамките на месец – месец и половина да направят консултация със своя лекар, да се направят кръвни изследвания и ако се прецени – консултация с детски кардиолог.

Какъв е съветът ви за действие – и към родителите, и към децата?
В периодите, когато има повишена заболеваемост, а сега е такъв период, да ограничат до минимум контактите. Ако се налагат контакти, то да бъдат с едни и същи хора. Да бъдат в тесен кръг, с едни и същи хора. Да не се срещат с различни хора, без да има причина за това. И по възможност децата да не посещават затворени места със събиране на много хора. Ако това се налага, нека и те да бъдат защитени, тъй като по същия начин, дори и повече, са предразположени да се заразят, защото трудно могат да спазват лична хигиена. Дистанция и да намалят контактите, ако се налага да посещават, с определен кръг хора. Моята молба е за известно време да избягват контактите с възрастни роднини, баби и дядовци, които не са имунизирани или не са преболедували.

Какви други тенденции при протичането на британския вариант ви правят впечатление?
Боледуват обикновено целите семейства. По-рано боледуваха по един-двама членове на семействата, докато сега като че ли има тенденция да се заразява цялото семейство.

Спрей убива коронавируса за 60 секунди в ТурцияИзбухването на COVID-19 пандемията в целия свят накара много микробиолози да работят за намиране на …Jan 26 2021vijti.com

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!