Най-големите залежи на злато в Европа край Кюстендил ще бъдат ровени от чужденци, местните се вдигат на бунт

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Канадското дружество „Гекон“ ООД ще търси и проучва метални полезни изкопаеми на площ около 200 кв. километра в района на кюстендилското село Злогош, община Трекляно. Разрешението за търсене и проучване се предоставя за три години, е решението на Министерски съвет.
За този 3-годишен срок титулярът ще вложи минимум 6,4 млн. лв. в търсещо-проучвателни дейности. През 2009 г. в Треклянско са правени проучвания за залежи от злато. Тогава не бяха обявени никакви резултати.
Специалисти по подземни полезни изкопаеми коментират, че злато в Треклянско е добивано още в римско време, дори още са запазени останки от открит рудник при село Горно Уйно и следи от водните съоръжения – бара, прокарани за промиването на благородния метал.
Елена Йончева с шокиращ доклад на САЩ: Служители във всички клонове на правителството са замесени в корупция!Реакцията на Камарата на строителите показва страх и паника от извършване на независима проверка. То…Dec 13 2018vijti.com

Залежите от злато в Треклянско са наистина впечатляващо огромни – може би става дума за най-големите в Европа, но те са на голяма дълбочина, казват геолози. Покойният журналист Петър Селнички от Кюстендил дори беше описал в спомените си къде трябва да се копае, за да се откриват златните залежи. Злато има и по поречието на река Струма – към 4 тона разсипно злато със съдържание 0,17 грама в кубичен метър баластра и речен материал, коментират геолози.
Още преди издаване на разрешителното еколози и активисти от Кюстендил се обявиха против срещу проучванията и евентуалния златодобив в Треклянско.

Наскоро инициативна група се събра в Килийното училище в Кюстендил, за да реши как да противодейства. На първото събиране са присъствали десетина души.“Има по-вреден и по-малко вреден начин на добив на полезни изкопаеми“, заяви пред БНР инж. Димитър Куманов, сдружение „Балканка“. Няма шанс да не се отровят водите в региона, категоричен е той. Той прогнозира, че дори и да се стигне до референдум и местното население да отхвърли проекта, Министерският съвет може да реши да сключи концесионен договор въпреки референдума.
Източник: Блиц
Българи хукнаха към Румъния на гурбет. Ето колко щедро им се заплаща за това от северната ни съседкаСеверната ни съседка Румъния става привлекателна за търсещите работа. Страната отвъд Дунав агресивно…Dec 13 2018vijti.com

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!