Зелен сертификат за „Лидл“ и „Кауфланд“? Ето отговора!
Ще ни е нужен ли зелен сертификат, за да можем да пазаруваме в големите хранителни магазини като „Лидл“ и „Кауфланд“ например? Това попитаха десетки читатели.
Ето какво стана ясно от думите на министъра на здравеопазването по-рано днес:
Изискване за сертификат ще има за барове, ресторанти, кина, театри, циркове, концерти, музеи, галерии, молове, магазини над 300 квадрата, фитнеси, спортни клубове и басейни. Такъв документ се издава срещу завършен цикъл на ваксинация, установено с PCR боледуване или тест срещу коронавирус, направен до 72 ч.
Зелен сертификат няма да се изисква в хранителните магазини, банковите институции, аптеките, административни услуги (например посещение в НАП), а също и за масовия градски транспорт.
До 5 години затвор и 50 бона глоба за грубо погазване на новите мерки
До 5 години затвор и глоба от 10 до 50 бона очакват всички, които посмеят грубо да погазят новите мерки, свързани с прилагането на „зеления сертификат“, или системно ги нарушават. Това гласи чл. 355 от НК. Точно по него ще се търси наказателна отговорност от прокуратурата за нарушителите, стана ясно от брифинга на здравния министър Стойчо Кацаров.
„До момента законът предвиждаше съставяне на акт, издаване на наказателни постановление и налагане на глоба. Новото в заповедта е, че задължаваме контролните органи при грубо или системно нарушаване на противоепидемичните мерки в даден обект, те да изпратят сигнал към прокуратурата с оглед търсене на наказателна отговорност по чл. 355 от НК“, каза министър Кацаров.
За спазването на новите мерки и допускането само със зелен сертификат ще следят инспектори от БАБХ, РИОСВ, служители на МВР, Общински инспекторат и Общинска полиция. Те са длъжни да сигнализират на прокуратурата за системни и груби нарушения на мерките, обясни Кацаров и допълни, че тази нова разпоредба ще бъде включена в заповедта, която днес ще бъде издадена от него.
Здравният министър посочи още, че при контрол на входа на всички обекти, ако контролиращите имат съмнение за достоверността на „зеления сертификат“, имат право да поискат лична карта за сверяване на посоченото име на двата документа .
Лаборатории, които не спазват правилата за взимане на проби, могат да загубят лиценза си, обяви още Кацаров.
„Ако мерките не доведат до резултат, последната възможност остава пълен локдаун“, категоричен е той.
Ето и какво точно гласи чл. 355 от НК:
Чл. 355. (1) (Изм. – ДВ, бр. 28 от 1982 г., изм. – ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. – ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. – ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. и доп. – ДВ, бр. 23 от 2020 г., изм. – ДВ, бр. 28 от 2020 г., в сила от 24.03.2020 г.) Който наруши наредба, правила или мерки, издадени против разпространяването или появяването на заразна болест по хората, се наказва с лишаване от свобода до три години и глоба от хиляда до десет хиляди лева.
(2) (Изм. – ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. – ДВ, бр. 23 от 2020 г.) Ако деянието е извършено по време на епидемия, пандемия или извънредно положение, свързано със смъртни случаи, наказанието е лишаване от свобода до пет години и глоба от десет до петдесет хиляди лева.
(3) (Изм. – ДВ, бр. 28 от 1982 г., изм. – ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. – ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. – ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) Който наруши наредба, издадена за предотвратяване на хранителни отравяния, се наказва с пробация или с глоба от сто до триста лева.
Източник: plovdiv24