Биляна Дудова с първи думи след смъртта на приятелката си Жанет Немет: „За първи път ще кажа какво се случи.“
Националката по борба Биляна Дудова говори за първи път след трагичната смърт на Жанет Немет . Унгарката, която се състезаваше за България, загина след падане от 11-ия етаж на сградата в столичния спортен комплекс „Диана“.
Случаят потресе спортните среди, а около него бързо започнаха да се появяват различни версии и коментари.
Биляна Дудова реши да говори пред „Арена спорт. Бг“, за да защити паметта на Жанет и да отговори на спекулациите, които се разпространяват след трагедията.
Самата Дудова преживя тежък личен момент през 2019 година, когато направи опит да сложи край на живота си. Тогава тя беше едва на 21 години и бе спасена след инцидента. Сега шампионката признава, че е съсипана от загубата на човека, с когото е живяла и тренирала през последните години.
„Това е истинска трагедия и ужас. Особено за мен, защото Жанет беше най-близкият човек в живота ми. Както и аз за нея. Заедно се борихме с абсолютно всичко – с проблемите, с всичко, всичко, всичко… Съсипана съм и не ми се говори, но се чувствам длъжна да защитя нея и паметта й. Както и себе си. Защото се спекулира много грозно с един трагичен случай. Излива се много помия. За първи път ще кажа какво се случи…“
По думите на Дудова твърденията за тежки конфликти между тях не отговарят на истината. Тя обяснява, че през последната вечер дори не е спала в апартамента, в който двете са живеели.
„Последната вечер дори не спах в апартамента, в който живеем. През деня също имах неща за вършене. Пишат, че е имало конфликти между нас, но аз не бях там вечерта през вчерашния ден.
От 6 години живеем и тренираме заедно. Нормално е за такъв период да сме имали скарвания, но никога не е било нещо сериозно. Никога не сме имали кавги, а точно обратното – постоянно се подкрепяхме взаимно.“
Биляна разказва, че само дни преди трагедията двете са имали повод за радост. На 20 юни в Плевен Жанет е спечелила първата си международна среща след дълго чакане, а Дудова също е постигнала победа.
„На 20 юни в Плевен тя спечели първа международна среща след толкова години. Аз също спечелих. Бяхме много щастливи. Как може да пишат такива глупости? Има коментари дори как била упоена, била пияна. Тя не обичаше да пие. Наркотици никога, цигари никога. Дори хапчета не пиеше. Едва я карах поне витамини да пие.“
Дудова описва Жанет като спокоен, добър и обичан човек. По думите ѝ Немет никога не е говорила, че би могла да посегне на живота си, и дори се е страхувала от подобна мисъл.
„Жанет беше спокоен и добър човек. Всички в България я обичаха и ще я обичаме винаги. Шокирана съм, това е огромна трагедия. Не знам защо го направи. Никога не е казвала нещо подобно. Беше твърдо против това да отнемеш живота си, беше я страх дори да си го помисли. Не знам какво е било в главата й в този момент.“
Жанет Немет пристига в България през 2020 година на лагер, а в края на 2021 година решава да остане да живее тук. Двете с Биляна започват да тренират и да прекарват почти цялото си време заедно.
Дудова признава, че през последната година е усещала, че нещо измъчва Жанет, но тя не е споделяла какво точно преживява.
„Дойде в България през 2020 година на лагер. В края на 2021 година реши да дойде да живее тук.
В последната една година виждах, че нещо я тормози, но тя дори на мен не споделяше какво точно. Много пъти съм я питала, но не казваше. Тя беше с мен на всички състезания, подкрепяше ме. Болеше я да гледа отстрани и да не се състезава. Това й тежеше най-много. Трябваше да чака шеста година, за да се състезава. Но тя никога не се оплакваше.“
По думите на Биляна в началото на годината Жанет е била на лагер в Унгария, където са ѝ предложили да се върне и да се състезава там. Тя се е колебаела, но в крайна сметка е решила да остане в България.
„В началото на годината бяхме на лагер в Унгария. Предложиха й да се върне там да се състезава. Тя започна да се колебае. Но в крайна сметка заяви, че остава в България.“
Най-тежката част от разказа на Дудова е свързана с последните минути преди трагедията. Шампионката казва, че Жанет не е дала никакъв знак, че може да се случи нещо фатално.
„В шок съм! Тя нищо не ми каза! С нищо не показа, че нещо такова ще се случи. Дори не се сбогува с мен, че по някакъв начин да разбера. Бяхме в апартамента. Нищо не чух и не видях. Трябваше да излизаме, бях на входната врата с кучето ни. То излезе в коридора и аз го виках. В този момент чух звук от стаята. След това видях тялото й долу. Всичко беше нормално предния ден. Вечерта не спах там, но сутринта отидох, защото имахме работа за вършене навън. И стана това… Стана най-лошото.“
Биляна Дудова е дала показания пред разследващите и казва, че е съдействала с всичко, с което е могла. Разследването по случая продължава.
„Дадох показания. Съдействах с каквото можах. Разследването още продължава. Жанет ще остане завинаги в моето сърце и мисли“.
Смъртта на Жанет Немет остави дълбока следа в българската борба. Тя бе сред силните имена в категория до 76 килограма и наскоро бе спечелила нова титла, затвърждавайки мястото си сред най-добрите състезателки у нас.
Думите на Биляна Дудова показват болката на човек, изгубил най-близкия си спътник в живота и спорта. В същото време тя настоява паметта на Жанет да бъде запазена с уважение, а не да се превръща в повод за слухове и спекулации.
![]()
