Престанете да МЕкате и да ЪТкате бе, хора
“Сега вече можеме да седнеме да видиме какво правиме.”
“Заслугата не е само моя, а на целият екип.”
Напоследък ми прави впечатление, че все повече хора започнаха да МЕкат. Началото постави първият човек в държавата. Не знам на какво се дължи тази особеност на изговора му, то си е негова работа. От това не ми става по-малко симпатичен. Но другите защо го правят?
Няма да започвам разсъжденията си със спрежението на глаголите в българския език. Това е материя сложна и за повечето хора непонятна. А не е и нужно да се обяснява. Всеки човек на този свят има вродено чувство за правилност и неправилност в изговора на родния си език.47-годишна баба показа на целия свят, че животът след 40 е прекрасен (СНИМКИ)Раждането на внуче за мнозина е нещо не по-малко вълнуващо и прекрасно от появата на бял свят на соб…Nov 29 2018vijti.com
Тук се сещам за онзи епизод от книгата „Автобиография” на Бранислав Нушич. Дали за домашно на детето да напише всички падежни форми на няколко думи и то не може да се оправи. Обикаля всички учени хора в селото да пита и накрая стига до попа.
Е па колико падежа ви учите? – пита го попът.
Седам – отговаря малкият.
Седам!? То е много! То е баш много!
Естествено, попът няма идея колко падежа има в родния му език, а сигурно и не знае какво е падеж. Но това не му пречи да изговаря правилно всички падежни форми в него.
А на нас какво ни пречи? Толкова ли сме загубили вроденото чувство към родния си език, та не забелязваме, че форми като видиМЕ, правиМЕ, учиМЕ, ходиМЕ са очевидно неправилни??? Разбира се, наставката -МЕ се появява във формите на тези глаголи за минало време – видяхМЕ, правихМЕ, учихМЕ, ходихМЕ … но това е друга работа. Нека не се разпростираме, защото може пак да опрем до спрежението на глаголите. А нашият читател не е длъжен да знае какво е спрежение, както попът не е длъжен да знае колко падежа има в неговия език. Затова седем му се виждат баш много…
Но както и да е. Да речеМЕ, че това са някакви форми на диалектен изговор. Защо обаче той става все по-масов? Защо хора, които досега не са мекали, започнаха да мекат ? Мека се по телевизията, мека се по радиото, сигурно би се мекало и по вестниците, но тук няма как да стане … Мекането от говоренето няма как да прерасне в мекане в писането. Пък и вестниците вече се четат основно от пенсионери, които са доста по-грамотни от младото поколение и биха се възмутили.
Та каква е рецептата? Ами като говорите, там, където може да се мине без -МЕ – просто не го казвайте. А къде може – това ще ви покаже вашето вродено чувство за правилност на родния ви език. Тъкмо ще си го упражнявате да не закърнее…
Още по-проста е историята с пълния член на съществителните в мъжки род. Там пък се ЪТ-ка на поразия. И особено от журналистите по телевизията. Не мога да разбера защо го правят. Може би си мислят, че така подчертават важността на думата?!?
“Росен Плевнелиев се срещна с президентЪТ Обама…”
“Заслугата за спечелването на изборите не е само моя, а на целиЯТ екип.”
Чувал съм, че имало села в Ямболско или Бургаско, където се ЪТ-ка всяка възможна дума. “На мостЪТ на кметЪТ синЪт го … -ли в еди-къде си-ЪТ.” – тъй говорели там. Може, макар че не ми се вярва.
Но с пълния член нещата стоят още по-лесно. Дори не е нужно да се обяснява, че той се слага само когато съществителното е подлог в изречението. Откъде ще ти знае попът какво е подлог? Пък и не му е работа … Ами пълният член просто НЕ СЕ ПРОИЗНАСЯ бе, хора ! Той само се пише! Така че – никога повече не казвайте –ЪТ и никога повече няма да сгрешите. От това по-просто – здраве му кажи!
Извинявам се, че ви занимавам с правоговор по никое време.Всеки вторник този човек обядваше с бездомна жена. На една среща тя му сподели нещо, което промени живота му (ВИДЕО)Това е история за двама души с твърде различно обществено положение, които съдбата срещна – преуспяв…Nov 29 2018vijti.com
Източник: 24 часа