Той връща кръвното в норма: Експерти с безценни съвети как да използваме копъра правилно

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Копърът е много популярна подправка в нашата страна. Не минава нито една пролет, лято или есен без таратор на трапезата, добре подлучен и овкусен с копър. Да не забравяме и за задушените пресни картофки, пак с чесън и копър, съобщава агенция „Пик“. Но освен своите неоспорими качества в сферата на кулинарията това растение има и много ценни свойства, които подкрепят нашето здраве.
С лечебна цел се използват листенцата, стъбълцата и корените на копъра. В това растение се съдържат витамините С, Р, В1, В2, каротин, минерални вещества – желязо, фосфор, калций, калий.Лапнете и задръжте скилидка чесън в устата си: Ефектът е поразителен за вашето здравеСилните антибактериални свойства на чесъна и хранителните му качества обуславят неговото използване …Oct 8 2018vijti.com

Надпочвената част от копъра съдържа също протеини, захари, флавоноиди, фитонциди. Установено е, че настойка от стъбълцата и листенцата на копър понижава кръвното налягане, разширява кръвоносните съдове, разхлабва стомашно-чревния тракт и действа като диуретично средство. В медицинската практика се препоръчва настойка при хипертонична болест от 1-ва и 2-ра степен. Ефектът се постига при използването й заедно с натриев бромид.

Копърът има спазмолитично действие и е полезен при исхемична болест на сърцето. В народната медицина копърът се прилага като диуретично средство, при камъни в бъбреците. Широко се използва като отхрачващо средство, което подобрява храносмилането. Прясната зелена част от копъра под формата на салата се използва за лечение на астма. Корените на копъра под формата на прашец, настойка или отвара се прилагат при стомашно-чревни разстройства, заболявания на черния дроб и пътищата, които извеждат сока от жлъчката от организма.

Освен това коренът от копър се прилага за засилване на млечната секреция при кърмачките, при безсъние, възпалителни заболявания на горните дихателни пътища. Отвара от копър се използва при колики при бебетата и при метеоризъм при възрастни. Външно копърът се използва под формата на компреси при очни заболявания и гнойни рани по кожата. От него се получава етерично масло, което има антисептично действие.
Забележка: Тази статия е с изключително информационна цел. Преди да използвате каквито и да е диети и средства от народната или алтернативната медицина, се консултирайте със своя лекар!Баба Гина от Лехчево: На хиляди съм споделила рецептата си за здраве, един недоволен нямаБаба Гина Трифонова от село Лехчево признава, че стига да може, би помогнала на всички – поради това…Oct 5 2018vijti.com

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!