Българите няма да се върнат на Черноморието
Загубиха ли безвъзвратно българските морски курорти родните туристи?
Покрай поредния казус, взривил общественото мнение – този с плажа в местността Алепу, поредният протест събра любители на природата и противници на презастрояването на българския бряг.
„Откраднаха ни Черноморието. Откраднаха ни спомените дори.“
„Заради такива неща нашето Черноморие е станало тотално отблъскващо – и за българите, и за чужденците. Единственото, което можем да постигнем, е да придърпаме утайката на Европа и туристи, които са готови да плащат не повече от 10 лева на ден за евтино пиене. И това да е гледката, която ще бъде обичайна за нашето море.“
„Затова масово хората, познати мои, ходят на почивка другаде, а не в България.“
„Една значителна част от българите няма да стъпят никога обратно по българското Черноморие. Няма как да ги върнат от Гърция, ако ще с насилствени мерки, ако ще танкове да сложат по границата. Вие знаете ли колко хубави празни диви плажове има там, на които хората от Солун си зарязват по цяло лято палатката и ходят там събота и неделя – палатката си стои на пясъка и никой не я пипа.“
„Там има природа, малки къщички, ниско строителство, закони, които се спазват. Никой не изнаглява по този начин – да построи хотел и да каже – това не е хотел, ами е стена. Толкова е абсурдно, че нямам думи.“
„Дивото къмпингуване – тук няма къде да отидеш. Единственото място, което остана, е Крапец и там ще му видят сметката.“
„И е тъжно, когато видиш някакво хубаво местенце, след 10 години прилича на центъра на София. Каква почивка? По-добре си остани в големия град.“
„За да бъдем здрави, за да бъдем щастливи, да можем да работим добре и да живеем в едно здраво общество, ние имаме нужда от чиста околна среда и от запазена природа.“ Всичко това споделиха протестиращи в репортаж за предаването „Хоризонт до обед“ по БНР.
„Проследих ситуацията. Донякъде е забавно, донякъде е леко комична, трагична“, каза пред „Хоризонт“ експертът по комуникации Любомир Аламанов в коментара си по казуса „Алепу“.
Относно имиджа на българското Черноморие, представен в официални клипове, който се разминава с действителността, той отбеляза:
„В комуникациите основното правило е, че не трябва да се лъже. Трябва да се показват позитивните страни на даден продукт – било то стока, държава, компания, каквото и да е, но не трябва да се лъже. Понякога, когато някой, ентусиазиран да представи по-добре своята стока, прекрачи тази граница, той доста добре разочарова евентуалните си клиенти и те повече не стъпват при него. Ако държавата привлече туристи с подобни клипове и те дойдат и видят какво е реалното положение, те най-вероятно няма да се върнат повече“, заяви Аламанов.
Огромна част от туристите по българското Черноморие в последните години не се интересуват от природата, а от турове по барове и безплатно пиене, допълни той и посочи, че „да имаме образ на алкохолна дестинация не е от най-хубавите неща.“
Любомир Аламанов изтъкна, че и хотелиери, и самото правителство са получили „много ясни сигнали от страна на българите“, които на апела „Елате по родното Черноморие и изберете българското“ са отговорили с въпроса „Защо?“
„Хотелиерите не питат хората – да строим ли голяма, обемна, подпорна стена, която оставя усещането за стаи, но после, когато трябва да напълним хотелите, се обръщат към нас и казват – елате да ги напълните, изберете българското. Тази подпорна стена ли трябва да „напълним“, пита експертът.
„Когато този бранш иска от 400 километра ивица, морска, да изкара печалби, които например в Гърция се изкарват от десетки пъти повече километри, това очевидно няма как да се случи. Няма нормален разговор какъв туризъм искаме да правим“, подчерта Аламанов.
Едно според него е сигурно – българите няма да се върнат по българското Черноморие, независимо от всички рекламни клипове. „Защото всеки нормален човек иска да отиде някъде, където има усещане за хубаво прекарване.“