Бизнесмен за болничните: Лесно е, когато не изкарваш пари, да даваш съвети
Лесно е, когато не изкарваш пари, да даваш съвети. Отстрани е много лесно – един да снася яйцето, друг да кудкудяка. В живота това го виждаме навсякъде. Това не е приемливо, заяви бизнесменът Красимир Дачев в предаването „Неделята на Нова телевизия“.
Той и Ваня Григорова от КТ „Подкрепа” влязоха в спор за минималната работна заплата, както и за изплащането на първия ден от болничния. Дачев припомни, че през 2009 година бизнесът се е съгласил да плаща първите три дни от болничния като временна мярка. Дотогава болничният се изплаща напълно от държавата.
Ваня Григорова пък отправи обвинение, че фирми карат работниците си да взимат болнични и да ходят на работа. „Това е кражба от осигурителната система, това е кражба от труда на работниците”, заяви Григорова.
„Работодателят е платил вече веднъж временната нетрудоспособност на своите работници. Те ни карат да я плащаме втори път. Тогава ми дай инструмент, за да разбера дали е истински, или не”, коментира Дачев.
Той даде и пример с държави, където се изплащат болничните, издаването на фалшив болничен лист е криминализирано, а при установяването му се отнема лицензът на лекаря, който го е издал.
„Тази година ще имаме над 1 милион повече болнични от миналата година”, обясни бизнесменът.
Двамата спориха и за минималната работна заплата, както и за пенсията.
„Минималната работна заплата отдавна трябваше да е 1000 лева. Минималната пенсия – хубаво е, че има някакво увеличение, но с нея няма как да се оцелее”, коментира Григорова.
„Лесно е да искаш, трудно е да го направиш. Увеличавайки социалната пенсия, се доближават до тези, които са си внасяли цял живот. Това демотивира хората, които внасят за пенсия. По-добре да се качва пенсията на онези, които са работили и са плащали”, каза Дачев.
Относно минималната работна заплата, Дачев обясни: „Лесно е да искаш, но трябва първо да ги изкараш. Ние малко изкарваме в България”.
Източник: Petel