Абсурдите по Черноморието нямат край: Ако 70 лв за чадър ви се струваха много, тогава какво бихте казали за това

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Тийнейджър се опари в един от морските ни курорти, след като потърси услугите на медицинско лице в един от местните хотели.
Ако си мислите, че сянката по някои курорти по родното Черноморие е истински лукс, то явно не ви се е налагало да използвате среднощни медицински услуги.
След цените на чадърите, шезлонгите и храната, започнаха да ни „дерат” за здравни услуги, пише TrafficNews.
Младеж се опари в един от морските ни курорти, след като потърси услугите на медицинско лице в един от местните хотели.
19-годишното момче потърси медицинска помощ в хотел в Златни Пясъци след силни болки в ухото. Най-вероятно се касае за възпаление на вътрешността на ухото след плуване.
Знаем ли правата си: Разбра се от какво недоволстват най-вече туристите по ЧерномориетоПътуващите българи в чужбина са се увеличили с 5% през последната година – това си личи и по опашкит…Jul 15 2019vijti.com

Там му е направена процедура, която жена, близка до семейството, описва като „промивка на ухо”. Тя допълва, че времетраенето на медицинската услуга е около 10 минути.
Цената която им се налага да заплатят за 10-минутната процедура възлиза на стойност от 530 лева. За сумата семейството на пострадалия младеж изисква документ. Като такъв им се представя фактура.
В получения документ ясно са описани процедурите извършени от медицинското лице:

– „преглед на лекар нощен“ – 170 лева;
– „изписване на рецепта“ – 40 лева;
– „промивка на ухо“ 2 по 75 лева – 150 лева;
– „отстраняване на незалепени чужди тела от слуховия канал или тъпанчевата мембрана“ – 100 лева;
– „апликация на лекарствено средство в ушния канал“ – 20 лева и „консумативи“ на стойност 50 лева.
Фактурата е издадена от варненския медицински център „Рефлекс“.

„Неприятно, неморално и отблъскващо е. когато в курортите ни посрещаме туристите с услуги базирани на мотото “кьорав карти не играе…“.
Такива услуги до сега бяха присъщи за таксита с нисък морал, съмнителни чейндж бюра или амбулантни търговци.
Но когато този манталитет и подход се прави от медицински заведения и лекари….е наистина пагубно”, коментира разгневено жената, близка до семейството.

Двойно и тройно по-скъпи са цените на здравните услуги по родните черноморски курорти, в сравнение със средните стойности на аналогични процедури и изследвания по вътрешността на страната. Това показа проверка на „Труд” за ситуацията през настоящия летен сезон.
В най-големия комплекс по Южното Черноморие – „Слънчев бряг” например работят няколко поликлиники. Всички те разполагат със супероборудване, но цените не са по джоба на всеки. Един обикновен преглед при лекар, само за да обясни пациентът какво му е, да му бъде назначено лечение или да бъде насочен към друг специалист, струва 50 евро (98 лв.). За сравнение най-обикновен платен преглед по държавата е около и под 50 лв.
Ако туристът има стомашни болки, то ехографът на коремни органи е 60 евро (117 лв.). Извън морските курорти – средно е 45-50 лв. платено, а в Бургас, е 30 лв. без направление.

При проблеми с кръста по южните дестинации поставянето на инжекция от медицинска сестра струва 30 лв. мускулно и 40 лв. венозно, при положение, че по вътрешността на държавата цените варират около 2 лв. за подкожна инжекция, 3 лв. за мускулна и 4 лв. за венозна. Самото лекарство по морено се заплаща отделно, а цената се съобщава в лева – за медикамента и за услугата.
При инциденти с контузени крайници за гипсиране на крак или ръка туристите трябва да броят 100 евро. Не е ясно колко струват хирургическите интервенции, защото информация не се дава от рецепциите, но със сигурност е от 150- 200 евро нагоре. Тъй като цените, по които работят медицинските центрове, трябва да бъдат обявявани задължително, а не да се пазят в тайна, клиниките подлежат на проверки и при евентуални нарушения – на санкции.
За българи в „Златни пясъци” цените са различни от тези за чужденци, но пак са солени. Мускулна инжекция например е 10 лева, а ехографът на коремни органи – 40 лева.

Прегледът в медицински кабинет по Северното Черноморие и това лято е тройно по-скъп, отколкото във Варна. Частните практики в комплексите не работят със здравната каса. Ако потърсите доктор близо до хотела, пригответе стотачка, а ако се налага визита в стаята – още 20 лв. отгоре. За сравнение в поликлиниките в морската ни столица прегледът струва 30-40 лв. В някои ДКЦ вадят кърлеж за 10 лв., в други – за 20 лв., а в курортите вземат по 40 лв. Доста по-скъпо там струва и поставянето на инжекция. Мускулната е 20 лв., венозната – 30 лв., докато във Варна вземат съответно 5, 8 лв. и 10 лв.
Обработката на рани е още по-солена. Само превръзката излиза 40 лв., зашиването – 140 лв., а махането на конци – 50 лв. В града за трите манипулации се искат общо 80-100 лв.

Колко на брой са лекарските практики в комплексите това лято е трудно да се каже, тъй като регистърът им вече не е в Регионалната здравна инспекция, а в момента се прехвърля към агенцията „Медицински надзор”.
Източник: Блиц
Защо в Гърция плащам 2.50 евро и получавам даже и фрапе с вода, освен сянка и шезлонг, а у нас ми искат 22 лв само за второтоНе ми дават мира някои въпроси, натрупани с времето. Гледам новините и всеки път ми изникват само те…Aug 4 2019vijti.com

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!