Връщат в ефир „Минута е много“: Обмислят ежедневни излъчвания
Петър Вучков няма да е водещ на „Минута е много“
„От кабинета на генералния директор са позвънили на авторката проф. Лилия Райчева, за да я поканят на разговор за бъдещето на шоуто. Тя обаче е скептична относно завръщането на рубриката на екран. Най-вероятно от телевизията ще искат да откупят правата на предаването“ – споделя пред „Уикенд“ 80-годишния актьор Петър Вучков.
Емил Кошлуков иска да възроди „Минута е много“, тъй като БНТ има спешна нужда от тв игра, която да се върти в ранния праймтайм – твърди източник от държавната медия. В последната година в отрязъка преди Лека нощ, деца вървеше „Стани богат“, но наесен световното шоу вече няма да е в ефира на държавната телевизия. Причината е, че лицензът й е твърде скъп, а обществената телевизия няма толкова пари, за да поддържа шоуто.
Емил Кошлуков разказа за майка си: На много от вас това ще се стори до болка познатоЕмил Кошлуков разсмя стотици с остроумието си! Програмният директор на БНТ Емил Кошлуков взриви с ос…Mar 19 2019vijti.com
Ако в крайна сметка „Минута е много“ се завърне в националния ефир, то излъчванията ще са ежедневни, а не както в миналото – веднъж седмично. И почти сигурно е, че водещ на играта през новия сезон няма да е Петър Вучков. Не е изключено за лице на старото шоу да бъде поканен Михаил Билалов.
„Минута е много“ е една от най-емблематичните продукции на БНТ, но правата за нея не са собственост на медията – отбелязва изданието.
„Минута е много“ беше най-излъчваната телевизионна игра в българския ефир. Тя е и едно от трите най-харесвани предавания на телевизията в цялата ѝ 50-годишна история. “Минута е много” е на трето място след “Всяка неделя” и “Панорама”. Предаването спря изненадващо след 756-ия му брой, излъчен на 31 декември 2011 година.
Премиерата на “Минута е много” е на 22 февруари 1980 г., петък, от 19 ч. Генерален директор на БНТ тогава е Иван Славков. По ирония на съдбата той си отива завинаги в годината, когато състезанието е спряно.
Създател на предаването е проф. Лилия Райчева, а негов дългогодишен водещ Петър Вучков. Със своите многократни и забележителни победи в него, Димо Падалски пък става неговата жива легенда.
Преди 36 години Лили Райчева започва да го прави по покана на Стефан Тодоров – главен редактор на студио “Младост”. Попитал Доктора – режисьора Младен Младенов, да му предложи някого и той препоръчва Райчева, която вече преподава във Факултета по журналистика. Още като студентка в 3-и курс тя сътрудничи на редакция “Телевизионно състезание”, междувременно е защитила и дисертация “Монтажът в екранната публицистика” в Москва и е напълно наясно какво иска да направи. И обявила: “Единственото, което искам, е да не ми се бъркате, играта да се излъчва по едно и също време и да работя с един и същи екип.”
Райчева измисля човечето още в началото, защото ѝ трябва някакъв каш или пресечка, докато състезателят мисли, без зрителят да остане с впечатлението, че нещо е останало извън кадър. “Зрителите винаги са подозрителни”, казва професорката. Преди още да измисли предаването, имала навика да събира реклами и списания. Така видяла човечето в някакво западно порно списание. Изобразявало рубрика, наречена “Затваряйте си устата”.
На екрана направили така, че то наистина казва “Няма време”, а не само си отваря устата. Ефектът бил постигнат чрез анимационната азбука, която операторът Добрин Керестелиев имал. За гласа на човечето канят Борислав Бояджиев, говорител в радио “София”. После и Петър Вучков се записва за глас. “Всеки можеше да го прави. Казваш на каданс: “Няямаа вреемее”, после прожектираш на нормална скорост и става ефектът на Бърборино”, обяснява Райчева.
И точно от тази реплика 5 години след старта на “Минута е много” тръгва втора игра – “Няма време”. “Сама измислих новото състезание, защото нямаше конкуренция”, разказва авторката. В “Няма време” идеята е трикратният победител от “Минута е много” да се среща с някой напълно непознат. И именно новата игра показва за първи път на екрана някои типични за тв състезанието елементи, които днес присъстват във всички телевизии. Например в “Няма време” играят на шаради. Канят актьори, за да е по-разнообразно. Има рулетка, която след завъртане показва кой въпрос ти се пада. Подаръците за верен отговор са в кутии, в някои от които има шегичка – отваряш и вътре пише: “Опитай пак”.
Кутиите ги отваря Румяна Тонева – по онова време асистентка на Петър Вучков, а днес – един от най-известните фоторепортери на “24 часа”. За играта я избира Лили Райчева. “Не исках той да има само асистентка, а да избера интелигентно момиче. Тя ми направи впечатление. С Петьо отидохме в модна къща “Руен” в Горна баня. Там имаше сума ти момичета, все блондинки, а Руми седеше настрани. Хареса ми, имаше специфично излъчване, поведение. Предаването не ми е да се разхождат крака нагоре-надолу”, разказва Райчева.
След време тя кани и втори водещ – актьора Стефан Спасов. Причината е увеличената работа на екипа. Предаването се завърта всяка седмица, става външна продукция. А и Вучков има здравословни проблеми, макар че нито един зрител не разбира, че той изкарва два инфаркта. Предаването обаче му действа като афродизиак. 20 дни след като му поставят 4 байпаса, той пак е в студиото.
Водещият Стефан Спасов, авторката и режисьорка Лилия Райчева, асистентката Румяна Тонева и водещият Петър Вучков празнуват 30-годишнината на „Минута е много“
36 години след началото няма зрител, който да не знае кой е Петър Вучков. А ако работиш в телевизия и искаш да си успешен, най-важното е да бъдеш разпознаваем. Това е една от аксиомите за медията, които Лили Райчева обяснява на своите студенти и днес. Защото ако си разпознаваем, тогава предизвикваш доверието на хората.
Такава е и “Минута е много” – разпознаваема, некомерсиална, най-дълго просъществувалата тв игра, създадена по оригинална концепция. В нея са зададени най-много въпроси, част от тях издадени в 6 книги. И все още е единственото българско предаване със свой клуб, съставен от трикратните и годишните победители.
Източник: Разкрития.ком
Личните данни на Царя и Кошлуков лъснаха в „НАПлийкс“: В списъка са също министри, висши магистрати, бизнесмени и актьориСимеон Сакскобургготски, министри, висши магистрати, директорът на БНТ, актьори, бизнесмени, живи и …Jul 19 2019vijti.com