Проф. Кантарджиев съветва как да се справим с комарите
Западнонилска треска заради комарите, лаймска болест заради кърлежите, продължаващият вече няколко месеца проблем с морбили и летните вируси, които предстоят. Така изглежда епидемиологичната ситуация в България.
„Всеки сезон има свои особености. В момента ситуация е такава. Западнонилската треска е най-актуална, защото когато стане възпаление на мозъка от такова ухапване, смъртността е висока. Комарите – това са насекомите, преносители на този вирус. Той за първи път е доказан в Африка.
Нашенските комари хапят след 18 ч. и хапят през нощта. Хората да се опитат да не допускат комари в спалнята, да не ходят на места с комари и да изпозват репеленти – по дрехите, по кожата.
Най-ефикасният капан за комари е готов само за 5 минутки: Залагате го вечерта, а на сутринта само броите жертвитеВсеки, който обича отдиха сред природата на вилата или на открито, знае, че най-големият кошмар, кой…Jun 19 2019vijti.com
Трябва да кажем, че с не всяко ухапване се заразяваш”, коментира в студиото на „Събуди се” директорът на центъра по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.
Проблемите с кърлежите и това, че те са преносители на лаймска болест продължават да вълнуват.
„Лаймската болест е една от 10 инфекци. Най-важното е, когато те ухапе кърлеж в града, в парка, след връщане от гробища – със свалянето на кърлежа не трябва да се бие тетанус. 10,2 пъти намалява вероятността да се разболееш, с добра превенция” , допълни професорът.
Два нови случаи на морбили са регистрирани през последните дни.
„Само не се плашете! Морбили – това е една детска инфекция. Проблемът е когато заболеят деца до 1-годишна възраст, след 10-тина година могат да се появят неврологични усложнения. По информация от тази сутрин, регистрираните случаи от февруари до сега са 997”, посочи директорът на центъра по заразни и паразитни болести.
Ето и още какво е добре да знаем:
С помощта на растенията също можем да отблъснем комарите. Миризмата на босилек, лимонената трева, мушкатото, невена, папрата, розмарина, декоративния тютюн и най-вече хризантемите отблъска комарите. Поставете саксии с тези цветя на балкона, на прозореца или насадете в градината.
Етеричните масла като оръжие. Друг изпитан метод срещу комарите са благоуханните етерични масла. Подходящи за борбата с насекомите са маслото от бор, върбинка, здравец, карамфил, канела, лавандула, мента, розмарин, чаено дърво, цитронела. Достатъчно е да разпръснете аромата на някое от посочените етерични масла като преди това се уверите, че никой вкъщи не е алергичен към уханието.
Източник: 24zdrave
Тези растения се отглеждат лесно и безотказно прогонват кърлежи и бълхи от градинатаПролетта и началото на лятото е времето, в което влажността е по-висока заради честите валежи. Същев…Jun 4 2019vijti.com