Д-р Зекерия Батмаз: Лекувайте синузита, можете да си докарате много тежки усложнения

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Д-р Зекерия Батмаз е специалист по уши-нос-гърло в София. Завършва Медицинския факултет на СУ “Св. Климент Охридски” през 2013 г. Придобива специалност по оториноларингология през 2017 г. Член е на Българското национално сдружение по оториноларингология, хирургия на глава и шия. Д-р Батмаз започва своята кариера в Университетска болница “Софиямед” и в “Токуда”. От 2013 г. работи и в УНГ-кабинета на МЦ “АмериМед”.
– Д-р Батмаз, синузитът е едно от заболяванията, които се обострят през студените месеци от годината. Какво представлява заболяването и какви са неговите симптоми?
– Синузитът е възпалително заболяване, което засяга едновременно лигавицата на носа и околоносните кухини. Заболяването протича в остра и хронична форма, като основните симптоми са затруднено дишане през носа и продължителна хрема. Проявява се със сутрешно главоболие, което е локализирано между очите, тежест при навеждане на главата напред в областта на горната челюст. Типичен симптом на синузита е и болка над веждите и повишена температура до 37.5 градуса. Заболявания на зъбите на горната челюст също могат да предизвикат симптоми, подобни на тези на синузита.Древните тибетци знаят тайната: Просто упражнение настройва щитовидната жлеза, от която зависи здраветоЩитовидна жлеза – как да я излекувате със специално упражнение? Това е една необикновена гимнастика …May 17 2019vijti.com

– Как се диагностицира?
– За да се диагностицира синузит, е необходим подробен разговор с пациента с цел лекарят да се информира за неговите оплаквания. Инструменталните методи на изследване са предна риноскопия и оглед на носа и отворите на околоносните кухини с помощта на микрокамери (подвижни и ригидни ендоскопи), рентгенография или скенер.
– Може ли синузитът да доведе до някакви по-тежки усложнения, ако не се проведе своевременно и адекватно лечение?
– Усложненията се дължат на разпространението на инфекцията по съседство или по кръвен път. Инфекцията може да се разпространи от синусите до окото и да предизвика загуба на зрението в резултат на притискане на зрителния нерв. Може да се усложни и до орбитален целулит (събиране на гной в орбитата на окото) и съсирване във венозните съдове (тромбоза на кавернозния синус), което е изключително тежко за лечение усложнение.

– Какви са предразполагащите фактори за развитието на синузита?
– Най-честата причина за развитието на синузит е затрудненото носно дишане, дължащо се на изкривена носна преграда. Носните полипи, хипертрофията на носните конхи, зачестилите през последното десетилетие алергични заболявания, лошият зъбен статус също са предпоставка за развитие на синузит.
– Съществува ли някакъв вид профилактика, която може да облекчи симптомите?
– Основната профилактика е предпазване от чести простудни заболявания, правилен хранителен режим, предпазване от климатизирани помещения. Необходимо е да се избягва излагане на тялото на големи температурни разлики и по възможност, избягване на онези фактори, към които подозираме, че сме алергични.
– Какъв съвет давате на вашите пациенти?
– Ако имате затруднено носно дишане, хрема, която продължава повече от месец и е съпроводена с главоболие, ако усещате стичане на секрети от носоглътката към гърлото и това причинява кашлица, вероятността да страдате от синузит е голяма. Правилното и навременно лечение на синузита в острия стадий предотвратява неговото хронифициране. В случаите на хроничен стадий провеждаме ендоскопска диагноза и еднодневно хирургично лечение за възстановяване на нормалната физиология на носа и околоносните кухини, като отстраняваме причините, предизвикали това социалнозначимо заболяване.Съберете си здраве: Билките, които не трябва да пропускаме да наберем през майМай е времето да си наберете нужните ви лечебни билки. Природата едва е започнала да се съживява сле…May 7 2019vijti.com

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!