За грижовни майки: Храните, с които децата ни растат по-умни и как да ги приготвяме
Приготвяйте ястията им в приказни форми, за да ги приучите да ядат здравословно
От момента, в който децата ви вече не живеят само с кърма или адаптирано мляко,
трябва да сте много внимателни какво слагате в чинията пред тях. Защото отговорността да растат здрави и умни и да приемат нужните за развитието им витамини и минерали е само ваша.
Още от началото наложете правила на хранене – яде се седнал, без работещ телевизор, телефон или таблет. Трябва да научите децата си, че семейната вечеря е свещено време за всички, когато разказвате деня си, споделяте преживяното и мечтаете за съвместни пътувания.
Проф. Божидар Попов направи на пух и прах най-големия мит на здравословното хранене и разкри какво да ядем, за да не ни ловят болестиПрофесор Божидар Попов коментира темата за здравословното хранене и начините да се предпазим от мног…Jan 4 2019vijti.com
Децата, които консумират фаст фууд, имат по-нисък коефициент на интелигентност в сравнение с връстниците си, които се хранят с домашно приготвена прясна храна. Заключението е на експерти от Лондонския университет, в което са участвали 4000 деца на възраст от 3 до 5 години. Резултатите буквално шокирали специалистите.
Проучването им доказва, че начинът, по който децата се хранят, пряко въздейства върху нивото на интелигентността им. Изследователите са категорични, че честата консумация на храна, приготвена в домашни условия от пресни продукти, има положително въздействие върху емоционалното и психично развитие на децата.
Две други изследвания, проведени в Австралия и САЩ, пък показват, че учениците, които се хранят с фаст фууд, имат по-ниски постижения в училище и с между 2 и 5 точки по-ниски резултати на тестовете за интелигентност, отколкото децата, които редовно приемат здравословна храна.
Да се изключат напълно вредните консерванти и оцветители от храната на децата ви, е невъзможно.
Дори да сте най-амбициозните родители в това отношение,
много от вредните химикали са изписани по различен начин или не са споменати в задължителните етикети. Проблемът не е само тук, има го и в развитите европейски страни.
Като отговорни родители си поставяйте изпълними цели – топла и полезна храна, ограничаване на фаст фууд, вафли, чипс и всякакви други „вкусотии“. Диетолозите имат едно златно правило – пазарувате ли нещо опаковано, то със сигурност съдържа химия.
Така че не го купувайте.
Осигурявайте в менюто на децата си пресни плодове и зеленчуци, сирене, пълнозърнести бисквити, които може да направите заедно вкъщи, яйца, мляко, фрешове. Бъдете твърди относно газираните напитки и ги изключете от менюто на цялото семейство. Кофеинът е напълно забранен за децата и се съдържа в голямо количество в енергийните напитки, които тийнейджърите толкова много харесват.
Опитвайте да намирате месо от животно, отглеждано на село, без хормони и антибиотици. Ако вие не ядете месо и сте решили и детето ви да не консумира, увеличете приема му на мляко, сирене и яйца, за да предотвратите дефицита на витамин В12, калций, желязо и протеини. И още нещо важно – дори и вие самите да сте веган, не правете детето си такъв – когато е малко, то не може да се лиши от всички животински продукти.
Гответе също риба, боб, леща, нахут, кафяв ориз, включете в менюто си сусамов тахан, фъстъчено масло и хумус.
За да успеете да възпитате у децата си интерес към домашната храна, им я приготвяйте в интересен вид още когато ги запознавате с нея. Това е може би един от малкото сигурни начини да ги научите да се хранят полезно.
Източник: Марица
Диетологът Огнян Симеонов: Какво трябва да знаем за постите и по колко точно месо да приемаме на едно храненеОт постите здравословното състояние се подобрява. Досега нямаме случай на влошено състояние. Напроти…Dec 12 2018vijti.com