Юрист отговори на важния въпрос кога имаме право на 6 заплати при пенсиониране

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Тодор Капитанов, юрист, Национален секретар на КНСБ, консултант и специалист по публични лекции в областта на трудовите и социални въпроси, комуникациите и публичния сектор отговаря на въпроси по Трудово право в рубриката за правни консултации на вестник Труд.
Въпрос: Предстои ми пенсиониране. Като ми прекратят договора, ще получа ли шест брутни работни заплати?
Бр. Питов, гр. МонтанаГражданка към народните избраници: Мамите ли ни с увеличението на пенсиите за 2019-аВ Народното събрание се обсъждаше бюджетът на държавата за 2019 г. Гледам и не вярвам на ушите си ка…Jan 3 2019vijti.com

Отговор: Според чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда (КТ) при прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е работил при същия работодател през последните 10 години от трудовия му стаж – на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца. Този трудов стаж може да е придобит по едно или няколко отделни последователни трудови правоотношения със същия работодател, с или без интервал помежду им. Законът не изисква трудовият стаж да е бил непрекъснат, за да се плати по-големият размер на обезщетението в размер на 6 заплати.

Предпоставките за придобиване право на обезщетение по чл. 222, ал. 3 от КТ са:
– прекратяване на трудовото правоотношение, независимо на какво основание;
– към момента на прекратяването работникът или служителят да е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст.
В случай, че качеството „пенсионер” е придобито след прекратяване на трудовото правоотношение, обезщетение на основание чл. 222, ал. 3 от КТ не се дължи. Обезщетението по чл. 222, ал. 3 от КТ може да се изплаща само веднъж – при прекратяване на трудовото правоотношение.

Окончателната преценка дали работникът или служителят отговаря на условията за получаване и за размера на обезщетението по чл. 222, ал. 3 КТ е право единствено на работодателя.

В практиката често получавам въпроси дали работник следва да получи това обезщетение, ако е работил 10 години на две места, съответно от единия и от другия работодател. Тъй като обезщетението по чл. 222, ал. 3 от КТ се изплаща само веднъж, в тези случаи работниците ще имат право на обезщетение при пенсиониране при прекратяване на основния трудов договор, ако към датата на прекратяване отговарят на условието да са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Липсва правно основание работодателят по допълнителния трудов договор да изплаща обезщетение по чл. 222, ал. 3 от КТ при прекратяването му.

В случай на отказ или неправилно определяне на размера на обезщетението от страна на рабтодателя, въпросът може да бъде отнесен за решаване пред компетентния съд в 3-годишен давностен срок от деня, в който правото, предмет на иска, е станало изискуемо или е могло да бъде упражнено. При парични вземания изискуемостта се смята настъпила в деня, в който по вземането е трябвало да се извърши плащане по надлежния ред.С този природен лек половината село спряхме да пием хапчета и живеем прекрасноВсеки е наясно, че основното причина за инфарктите и инсултите е поддържането на високо кръвно наляг…Feb 9 2019vijti.com

Източник: Дунавмост

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!