Бунтовниците хути в Йемен започнаха нова вълна от по-жестоки атаки срещу кораби в Червено море, потапяйки два плателни съда и убивайки членове на екипажите

Бунтовниците хути в Йемен започнаха нова вълна от по-жестоки атаки срещу кораби в Червено море, потапяйки два плателни съда и убивайки членове на екипажите. Това бележи ескалация в кампанията им, свързана с конфликта между Израел и „Хамас”.
Подкрепени от Иран, хутите отдавна атакуват корабоплаването в региона, нарушавайки търговията и причинявайки значителни загуби. Експерти казват, че последните нападения включват усъвършенствани тактики, включително с дронове и ракети.
Снимка: БГНЕС
Въпреки предишните прекратявания на огъня и международните въздушни удари, хутите остават способни да извършват подобни операции. Нападенията се случват и в момент, когато почти 10-годишната война в Йемен продължава без никакви признаци за спиране.
Ето какво трябва да знаете за хутите, техните атаки и за Йемен:
⇔ Бунтовници, участващи от години в боеве
Хутите са членове на малцинствената шиитска секта „Зейди“ в исляма, която управлява Йемен в продължение на 1000 години до 1962 г. Те се бориха с централното правителство на Йемен в продължение на години, преди да напуснат северната си крепост и да превземат столицата Сана през 2014 г. Това даде началото на ожесточена война, която технически все още се води в страната. Коалиция, водена от Саудитска Арабия, се намеси през 2015 г., за да се опита да възстанови на власт международно признатото правителство в изгнание.
Години на кървави, безрезултатни боеве срещу коалицията, водена от Саудитска Арабия, доведоха до патова война чрез посредници между Саудитска Арабия и Иран, причинявайки глад и мизерия в Йемен – най-бедната страна в арабския свят. Войната е убила над 150 000 души, включително бойци и цивилни, и е създала една от най-тежките хуманитарни катастрофи в света, отнели живота на десетки хиляди други.
Прекратяването на огъня, което технически приключи през октомври 2022 г., все още до голяма степен се спазва. Саудитска Арабия и бунтовниците осъществиха размяна на затворници, а делегация на хутите беше поканена на мирни преговори на високо ниво в Рияд през септември 2023 г.
Снимка: БГНЕС
⇔ Укрепване на позициите с помощ от Иран
Иран отдавна подкрепя хутите. Техеран отрича да е въоръжавал бунтовниците, въпреки физическите доказателства, многобройните конфискации и експертите, които свързват оръжията с Ислямската република. Това вероятно е така, защото Техеран иска да избегне санкции за нарушаване на оръжейното ембарго на ООН срещу хутите.
Те сега формират най-силната група в рамките на самопровъзгласилата се от Иран „Ос на съпротивата“. Други, като ливанската Хизбула и палестинската войнствена групировка Хамас, бяха практически унищожени от Израел след атаката на „Хамас” на 7 октомври 2023 г., която предизвика войната на изтощение на Израел в ивицата Газа.
⇔ Хутите атакуват кораби заради войната между Израел и „Хамас”
Хутите извършват ракетни атаки и нападения с дронове срещу търговски и военни кораби в региона. Ръководството на групировката ги оправдава с опит за прекратяване на израелската офанзива срещу „Хамас” в ивицата Газа.
Между ноември 2023 г. и декември 2024 г. хутите атакуваха над 100 търговски кораба с ракети и дронове, потапяйки два и убивайки четирима моряци. Тяхната кампания значително намали търговския поток през Червено море. Там обикновено се транспортират стоки на стойност 1 трилион долара годишно.
Снимка: БГНЕС
Последната атака на хутите, насочена към американски военни кораби, ескортиращи търговски кораби, се случи в началото на декември. Прекратяването на огъня във войната между Израел и „Хамас” започна през януари и продължи до март. След това САЩ започнаха широкомащабна атака срещу бунтовниците, която приключи седмици по-късно, когато Тръмп заяви, че бунтовниците обещават да спрат да атакуват кораби.
Оттогава хутите продължават да извършват спорадични ракетни атаки, насочени към Израел, но не бяха атакували кораби до началото на юли.
⇔ Новите атаки повишават нивото на насилие
Атаките срещу двата кораба, представляват ново ниво на насилие, прилагано от хутите. Експертите определят нападенията като сложни, включващи въоръжени бунтовници, които първо се втурват към корабите в Червено море, стреляйки с малки оръжия и гранатометни бомби. След това използват противокорабни ракети, въздушни и морски дронове, заредени с експлозиви.
Тази координирана атака потопи два кораба само за няколко дни. Нападенията също така сигнализират, че израелските и американските въздушни удари не са лишили бунтовниците от способността им да нанасят удари.
⇔ Търговските кораби имат малко възможности за защита
За хутите атакуването на търговски кораби остава много по-лесно от насочването към военни, тъй като тези кораби нямат системи за противовъздушна отбрана. Вместо това, на борда на някои има въоръжени охранители, способни да стрелят по нападателите или приближаващи се дронове. Свалянето на дрон става трудно, а свалянето на ракета е невъзможно с тяхното оръжие.
Снимка: БГНЕС
Въоръжените охранители също така обикновено са по-добре обучени за справяне с пиратството. Хутите обаче имат опит в извършването на хеликоптерни атаки и вероятно биха могли лесно да надвият частна охрана, която често е само екип от трима души на борда на търговски кораб.
⇔ Възобновените атаки имат международни и вътрешни мотиви
Според хутите, новата атакуваща кампания „представлява качествена промяна в хода на откритата битка в подкрепа на Газа“. Тяхната информационна агенция SABA заяви, че Израел извършва „ежедневни кланета срещу цивилни в Газа и разчита на морски пътища, за да финансира агресията си и да поддържа обсадата си“.
Бунтовниците може да са възстановили силите си след американските въздушни удари, които бяха насочени към тях. Те не са признали материалните загуби от атаките, въпреки че САЩ заявиха, че са хвърлили над 2000 боеприпаса върху над 1000 цели.
Снимка: БГНЕС
У дома хутите се сблъскват с нарастващо недоволство от управлението им, тъй като икономиката на Йемен е в разруха и те водят кампания по задържане на служители на ООН и хуманитарни работници. Възобновяването на атаките им може да им даде нещо, което да покажат на хората в Йемен, за да засилят контрола си.
Редактор: Емил Йорданов
Източник: Джон Гамбрел, Associated Press