Тъжна вест! Почина топ анестезиологът на ВМА – доцент Георги Казанджиев

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Почина светило в медицината. След продължително боледуване снощи е починал о.р. полковник доцент Георги Казанджиев. Тъжната вест съобщиха от Военномедицинска академия (ВМА).

От там допълват:

„Скъпи колеги,

С прискърбие Ви съобщаваме, че след продължително боледуване снощи ни напусна о.р. полковник доцент Георги Казанджиев, чийто професионален път повече от 30 години бе свързан с Военномедицинска академия и Катедрата по анестезиология и интензивно лечение.

Загубихме уважаван професионалист, който извървя своя път с достойнство и чест. Изключителен човек, преподавател и лекар, отдаден на пациентите, медицината и науката. О.р. полковник доц. Казанджиев ще бъде запомнен със своята всеотдайност, която остава завинаги в сърцата и на близки, и на колеги, и на пациенти.

Ръководството и личният състав на ВМА изказваме своите най-искрени и дълбоки съболезнования към семейството и близките на доц. Казанджиев.

Светла му памет!“, заяви началникът на ВМА генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, д.м.н., FACS

Кой е доц. д-р Георги Казанджиев?

Той е роден на 23 април 1937 г. във Видин. Завършва Висшия медицински институт в София. През 1970 г. започва работа като анестезиолог-реаниматор във Военномедицинска академия, където протича основният му професионален път в продължение на 34 години, заемайки позициите на асистент през 1971 г., а през 1975 г. – главен асистент в Катедра по анестезиология и интензивно лечение.

През 1985 г. придобива научна степен „доцент” към Катедрата по анестезиология и интензивно лечение във ВМА и е назначен за началник на Първо отделение. Година по-късно заема длъжността заместник-началник на катедрата.

В периода 1990-2004 г. е началник и ръководи катедрата към новаторство и овладяване на нови техники в анестезиологията и реанимацията. Той е и един от първите лекари, направили опити за въвеждане на хипербарната оксигенация (барокамера) за лечение на болни.

Доц. Казанджиев е основател на Българското дружество по парентерално и ентерално хранене „БУЛСПЕН” през 1995 г. и е негов председател до 2000 г. От 2013 г. е почетен президент на дружество. Дълги години е заместник-председател на Научното дружество на анестезиолозите в България, а от 2005 г. е негов почетен член.

Има над 150 научни труда и публикации в самостоятелни и специализирани издания.

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!