Анализатори: Популистът Радев генерира страхове, за да привлече подкрепа

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Има някакъв здрав разум и в президентската институция, и в самия Румен Радев, след като си позволява да развива идеите си за това какво трябва да се случи в България в бъдеще. Радвам се, че той успя да осъзнае, че България трябва да се развива по европейски път и трябва да приеме еврото, макар че е прав за някои от притесненията. Те са фокусирани вече не върху самото евро и приемането му, а върху това какво ще се случи в България и българските институции.

Това каза политологът Георги Киряков в студиото на „България сутрин“, коментирайки уточненията, които вчера президентът внесе относно сезирането на КС след недопускането в парламента на предложението му за референдум. Политологът проф. Румяна Коларова смята, че няма развитие в позицията на държавния глава.

„Обстоятелствата го принуждават, за да не изглежда вече съвсем извън времето и пространството, а да се променя спрямо обстановката. Такъв тип опортюнизъм е характерен за всеки популист. А за това, че президентът Радев е популист, нямаме никакво съмнение. Това, което той говори за очакваните ефекти преди и след въвеждането на еврото, е по-скоро, за да генерира страхове, отколкото мобилизира някакъв вид политики. Той плаши, не анализира рационално“, допълни проф. Коларова в ефира на Bulgaria ON AIR.

По думите ѝ президентът Радев иска да мобилизира подкрепа за себе си.

„Неинформираните хора се страхуват и вместо да предостави информирана позиция, той генерира страхове. Разбира се, ако има инфлация, най-бедните ще я усетят, но също така най-бедните ще бъдат много облагодетелствани от ефектите на еврото. Българите ще се приближат до европейското ниво на живота. Инициирането на референдума беше опит на президента да се постави над позицията на парламента, дори позицията на българските парламенти повече от 20 години“, коментира тя.

Проф. Коларова обясни, че в момента, в който България гласува искането за конвергентен доклад, означава, че страната ни казва, че искаме еврото.

Законът за еврото 

„Наталия Киселова защити парламентарния характер на политиката в България, особено когато става въпрос за такива стратегически приоритети у нас. Тя е изключителен юрист. Преди да получи искането на президента, тя изрично каза, че внимателно ще се запознае с мотивите. Това искане нямаше мотиви“, подчерта политологът.

Киряков се съгласи с нея, че Румен Радев е „краен популист“ в действията си.

„Няма да се спре пред нищо, за да постигне някакви собствени политически лични цели. Мерки се взимат постоянно, има закон за еврото, банките започнаха да оперират паралелно с перспективата да се приеме еврото. Български граждани пътуват постоянно в страни, в които е прието еврото и се оперира с него. Те знаят какво е. Българи, които работят в чужбина, изпращат евро в България. Единственото притеснение на президента, че бизнеси и хора, и политици ще се опитат да спекулират в този период, така че да ощетят бедните. Но оттук нататък в действие трябва да са българските институции, за да не случи това нещо“, добави той.

Проф. Румяна Коларова поясни, че когато Румен Радев поиска тълкуване на Конституцията, КС няма как да откаже.

Информационната кампания за еврото не е толкова закъсняла, колкото е с по-ниска интензивност от хибридните атаки и антиевропропагандата, която се шири във всички електронни медии. Цяла Източна Европа се оказва безпомощна пред такъв тип хибридни атаки“, категорична е тя.

„Има линия на бедност, отвъд която попадат много български граждани, но все пак тези български граждани могат да си позволяват много повече неща, отколкото можеха да си позволяват преди години. Доходите през годините нараснаха, пенсиите също. Дори пенсионерите не са толкова гневни на това, което се случва в държавата, колкото бяха преди години и те трябваше да бъдат поддържани от свои близки и роднини“, каза още Киряков.

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!