Българският език не е майчин за 75 % от децата в училище в Кърджали

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Расте броят на децата в първи клас в смесените райони, които трудно се справят с българския език. Това показва проверка на bTV в най-голямото училище в Кърджали, предаде БТВ.

Поводът да се срещнем с учителите там е новият законопроект, предвиждащ значими промени в изискванията за езикова подготовка, включително и повтаряне на първи клас.

Като начален учител в Средно училище „Петко Славейков“ в Кърджали Магдалена Дюлгерова често се занимава допълнително с децата от първи клас, за които българският език не е майчин.

„Изискват допълнителна работа, много повече усилие и подготовка от наша страна. Все пак техният речник е по-беден. Не разбират доста от нещата, които четат“, разказа Магдалена Дюлгерова.

В смесените райони, като Кърджали, всяка година процентът на децата, за които българският не е майчин, расте. Вече е 75 на сто в училище „Петко Славейков“, което от септември ще посрещне 200 първолака.

„В смесените райони нещата трябва да се гледат от съвсем друг ъгъл. При българския език решението го виждаме в индивидуална мобилна форма, със сериозни занимания през годината“, смята директорът на училището Милко Багдасаров.

Решението да се повтаря първи клас, което законопроектът дава, не се приема добре в Кърджали. Експерти също го определят като крайна мярка, която не е в полза на децата.

„Аз лично имам доста големи опасения и притеснения, че това ще подейства. Най-малкото защото целият етап на началното образование от първи до четвърти клас, обикновено се води от един учител, децата са в една обща група“, каза образователният експерт Петя Георгиева.

Законопроектът предвижда за децата, които изобщо не знаят български език, да има подготвителен езиков клас.

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!