Изпращането на абитуриент струва до 5000 лева на семейство

Между 3000 и 5000 лева струва подготовката и изпращането на абитуриент в Бургас за бала, показва проверка на БТА. Сумата включва разходи за дрехи, прическа, грим, фотосесия, транспорт и празничен куверт, като балната вечер излиза доста по-скъпо за момичетата.
Най-голямото перо в бюджета са тоалетите – от 2000 до 3000 лева струва целият комплект за момичетата. Цените на вечерните рокливарират от 800 до 1500 лева, официалните обувки са между 200 и 400 лева от среден клас бранд. За чанта, шал и аксесоари абитуриентките плащат още между 150 и 300 лева.
Красота и грим – скъпо удоволствие
Прическата излиза минимум 200 лева при професионален стилист, при това без пробната фризура, която също се заплаща. Гримът стандартно по това време на годината струва приблизително 200 лева, а транспортът до тържествената зала и фотосесиите добавят още минимум 400 лева към общия бюджет.
„За мен беше важно да имам уникална рокля, затова избрах по-скъп модел. Надявам се всичко да се получи, както трябва“, каза 18-годишната Моника Бисерова, която празнува тази вечер в курорта „Слънчев бряг„. Нейните родители коментираха, че се стараят да балансират между желанието за бляскава визия и семейния бюджет.
Момчетата също платят немалко
Изпращането на момче абитуриент в Бургас също е сериозен разход за семейството, твърди Димо Стоянов, чийто син тази година завършва Професионалната гимназия за компютърно програмиране и иновации. Той заяви за БТА, че кувертът за ресторант в нощта на бала е 200 лева. Преди това за изпращането, класът отново е бил на организирано празненство с куверт за 50 лева.
По-големият разход е костюмът, за който не е направен компромис. Цената за риза, сако, панталон, колан, вратовръзка и джобна кърпа надвишава 800 лева, при това с 30 процента намаление при купуването на минимум пет артикула от марката.
Почерпка за 3000 лева
Другото голямо перо за семейството е почерпката за бала. „Ще съберем роднини и приятели не в заведение или ресторант, а в бар – в по-неформална обстановка. Въпреки това за алкохол, храна и други дребни детайли като декорация и цветя сме платили около 3000 лева. Ако навлезем в другите детайли – мъжка прическа, парфюми, сумата набъбва още“, каза бащата.
„Слънчев бряг“ – традиционната дестинация
„Слънчев бряг“ и тази година остава дестинация номер едно за бургаските абитуриенти. По традиция баловете се празнуват в курорта поне от десетилетия. Резервации за дните около 24 май започват малко след януари, казаха от Съюза на собствениците в курорта. В куверта влиза празнична вечеря с аперитив, програма с диджей и една нощувка.
От няколко години община Бургас осигурява безплатни автобуси за всички класове, които решат да ползват организиран транспорт. Инициативата на общината носи името „На бал с автобус“.
Рекорден брой абитуриенти
Тази година Бургас изпраща рекордния за последните десетина години брой абитуриенти – 2410 младежи и девойки ще празнуват завършването на училищния етап от своето образование. За сравнение през 2024 година те бяха 2200, през 2023-та – 1790, а през 2021-ва – 1487, сочи статистиката на общината.
Двадесет бургаски училища са избрали за своето изпращане на баловете днешната дата – 24 май. Изключение правят абитуриентите на Средно училище „Константин Петканов“, които насрочиха бала си на 15 май, Професионалната гимназия по транспорт – на 25 май и ПГ по компютърно програмиране и иновации – на 29 май. Пет училища ще празнуват в Бургас, а всички останали в курортния комплекс „Слънчев бряг„.
Алтернативно мнение
„Децата могат да изкарат по-добре и по-евтино в Гърция или Турция, и то за три-четири дни, вместо да плащат у нас за прескъпи куверти и тоалети за бал“, каза за БТА Петър Бянков, собственик на туристическа агенция. По думите му част от абитуриентите в последните години избират именно пътуване в чужбина, а заведенията у нас точно за баловете „подвеждат абитуриентите, като им пробутват нищо за много пари“.