Борисов поиска кметът на София да си подаде оставката

Ако не им трябват парите и ако считат, че са хвърлени от джипката, кметът да си ги върне на финансите и да правят каквото решат, каза Борисов след като кабинетът отпусна 15 млн. лв. за столичния транспорт
Безпрецедентните протести от заетите в градския транспорт на София и липсата на адекватни решения от местната власт в лицето на кмета Васил Терзиев разгневиха Бойко Борисов.
„От един месец е заявен този протест. Тогава ме питахте защо не им дадем пари. Днес щяха да провалят матурите. Една „Опълченска“ не могат да пуснат. Имаха един месец. Абсолютна лъжа е, че имаме участие в процеса. Ако смятат, че парите са хвърлени от джипката – кметът да ги върне на Министерство на финансите. Аз съм бил кмет без нито един общински съветник. Не съм се оправдавал, че няма мнозинство. Аз, ако нямам мнозинство и не мога да работя – подавам си оставката“, коментира лидерът на ГЕРБ в кулоарите на парламента.
„Аз не съм виновен нито на Кирил Петков, нито на Асен Василев, че „Спаси София“ ги напусна и нямат мнозинство. Ако кметът не може да си намери мнозинство, да си подаде оставката“, посъветва Борисов, припомняйки, че когато е бил кмет на София не е разполагал с такова.
Решихме въпроса (с градския транспорт в София – бел ред.), защото щяха да провалят матурите на децата. Ако кметът не ги иска, да ги върне на Министерство на финансите, настоя Борисов.
В понеделник правителството на Росен Желязков се ангажира с отпускане на допълнителни 15 млн. лева на Столична община. Новината бе съобщена съвместно с Бойко Борисов.
„Когато чух, че и метрото ще излезе да протестира, говорих с Росен Желязков и му казах да говори с Терзиев. Терзиев каза „това не е ваша работа“, образно казано. Извиках синдикатите, после извиках тези от общинския съвет, с които имаме разговори – БСП, ИТН и ВМРО – да преструктурират разходите. Ако ПП и ДБ подкрепят бюджета и сме мнозинство в парламента, ще им осигурим пари и за догодина. Те не могат да са опозиция в парламента, а да искат да им правя мнозинство в София или където и да било. Те са реципрочни нещата“, разказа лидерът на ГЕРБ.
Той бе гневен, че „на третата година ще му решавам проблемите на кмета Терзиев“.
Борисов апелира българските политици да не коментират никакви параметри преди конвергентният доклад да бъде обявен публично.
„Познавам много добре европейските практики. Преди 4 юни чернови, записки, чатене, имейли – не би трябвало да се коментират. Има една седмица, като дойде комисарят, ще разберем какво пише в доклада. Не е добра практика да избързаш преди европейската институция да се изкаже“, настоя лидерът на ГЕРБ.
Борисов коментира и договора с турската „Боташ“. Добросъседството ще бъде нарушено. Този договор е крайно неизгоден, настоя той. Прекратявайки го на съд, всеки юрист знае, че те ще ни осъдят за 6 млрд. И ще получат пари от България, но ще си загубят добросъседството. А президентът Ердоган по никакъв начин не иска да си разваля отношенията с България, коментира бившият премиер.
Борисов заяви, че не е получил отговор от Ердоган по искането си за прекратяване на договора с „Боташ“. „Защото не съм отишъл. Той трябваше да го чуе от мен заради дългогодишната ни работа по миграцията, която сме правили – че това (договорът с турската компания – бел. ред.) се възприема лошо в България. Не, че те са виновни, а че всеки ден плащаме“, обясни той.
Лидерът на ГЕРБ коментира и решението на президента Румен Радев да даде на Конституционния съд отказа на председателя на парламента Наталия Киселова да подложи на гласуване в пленарната зала искането му за референдум по датата на влизане на България в еврозоната. „Киселова много правилно отговори, че не го е допуснала по недопустимост. Нека говорим по теми, по които са компетентни. Юристите ясно се произнесоха, и парламентът. Който иска да ни спира по този път може да ни спира“, коментира той.
Минути след като исканията за отпадане на шестте депутатски имунитета от „Възраждане“ и АПС отново не бяха приети, Борисов настоя: Парламентарната зала се занимава със закони, имаме да наваксваме с много неща. Относно комисии, изслушвания, имунитети, се е произнесъл народът, като ги е избирал. И ще се произнесе като отидем пак на избори. Съдебният процес не се шиканира, а само се замразява.“. През това време ПП-ДБ се опитваха в зала да наложат отнемането на депутатската защита на четиримата от „Възраждане“, участвали в атаката срещу сградата на Еврокомисията в София.