Европейският съд потвърди, че Урсула е договаряла ваксини зад гърба на гражданите

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Общият съд на Европейския съюз постанови, че Европейската комисия е действала неправомерно, отказвайки достъп до съобщенията между председателя Урсула фон дер Лайен и изпълнителния директор на Pfizer Алберт Бурла, разменени по време на договарянето на ваксинисрещу COVID-19 на стойност милиарди евро.

„Решението напълно оправдава обществените притеснения относно действията на Комисията и поставя сериозни морални въпроси за начина, по който функционира институцията“, коментира Станислав Стоянов, председател на партия „Европа на суверенните нации“ и ръководител на делегацията на „Възраждане“ в Европейския парламент.

В решението си от 14 май 2025 г. съдът подчерта, че Европейската комисия не е предоставила правдоподобни обяснения защо не може да предостави достъп до текстовите съобщения, поискани от журналисти на „Ню Йорк Таймс“. Според съда, комисията не е обяснила в детайли какви търсения е извършила, нито е уточнила дали съобщенията са били заличени доброволно или автоматично.

Председателят на ЕСН отбеляза, че случаят повдига сериозни въпроси за прозрачността в европейските институции. „Председателят на ЕК трябва да поеме отговорност. Животът и здравето на европейските граждани не могат да бъдат предмет на тайни договорки зад кулисите“, подчерта Стоянов.

Спорът датира от 2021 г., когато „Ню Йорк Таймс“ подаде заявление за достъп до кореспонденцията, след като публикува статия за преговорите, довели до договор за доставка на 1,8 милиарда дози ваксина на стойност 35 милиарда евро. Комисията отказа достъп до съобщенията с аргумента, че те са „краткотрайни по своята същност“ и вече не са налични.

Правни последици от решението

Според правни експерти, решението създава важен прецедент за това какво представлява „официален документ“ в дигиталната ера и може да доведе до съществени промени в начина, по който институциите на ЕС третират електронната комуникация.

Европейската комисия има право да обжалва решението в срок от два месеца. В свое изявление комисията посочи, че „прозрачността винаги е била от огромно значение“ и ще продължи стриктно да спазва правната рамка, за да изпълнява задълженията си.

„Гражданите на ЕС имат право да знаят как се вземат решения. Борбата за демокрация и отчетност тепърва предстои“, заключи Стоянов в своята позиция.

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!