Светослав Иванов: Референдумите са инструмент за диктатори и демагози

„Може би покойният лорд Атли беше прав, когато заяви, че референдумите са инструмент за диктатори и демагози“. Така започна своя традиционен неделен коментар водещият Светослав Иванов в предаването „120 минути“ по bTV.
В задълбочения анализ, посветен на референдумите, Иванов разгледа как този демократичен инструмент исторически е бил използван от политически лидери – от Шарл дьо Гол до Маргарет Тачър, но и от диктатори като Хитлер и Мусолини.
Според Иванов, Шарл дьо Гол е виждал в референдумите прякa връзка с народа и през 1962 г. е организирал референдум, който утвърдил прекия избор на президента с нови правомощия. „Но през 1969 г. същият механизъм го свали – референдум за ограничаване на парламента бе отхвърлен, и Дьо Гол подаде оставка на другия ден. Тъжен край на една велика политическа кариера“, посочи водещият.
Маргарет Тачър, от друга страна, според думите на Иванов, не е била почитател на референдумите и е виждала в тях опасност и инструмент за тези, които се страхуват да поемат отговорност.
Историческите уроци
Журналистът припомни как диктаторите са използвали референдумите, за да придадат легитимност на авторитарния си режим. Така Хитлер през 1934 г. получил 90% подкрепа за обединяването на позициите на канцлер и президент, а Мусолини преди това спечелил референдум с 99% от гласовете, въпреки че само кандидатите на фашистката партия можели да участват в изборите.
„И Сталин бил съгласен. Две години след Хитлер и той питал народа, който почти със 100% приел новата конституция, която гарантирала „права и свободи“. По подобен начин комунизмът окончателно установил властта си в България след 9 септември 1944 г. Монархията била ликвидирана след референдум през 1946 година с над 90% от гласовете“, разказа Иванов.
Съвременни предизвикателства
Водещият се спря и на съвременните предизвикателства пред референдумите в ерата на дезинформация. „В днешния свят стана прекалено лесно, а и доста евтино през социалните мрежи да се влияе на огромни групи от обществото“, отбеляза Иванов.
Коментарът обхвана и примера с референдума в Молдова за включване на европейската интеграция в конституцията на страната, където резултатът е бил много оспорван – 50,5% гласували „за“, а 49,5% все още вярват, че вотът им е бил манипулиран.
В заключение Светослав Иванов подчерта, че референдумите не са универсално лекарство и в демократичните общества те могат както да обединяват, така и да разединяват. Особено във време, в което обществото се дави в океан от дезинформация.