Узбеки возят софиянци в градския транспорт

Узбекски шофьори вече возят софиянци в столичния градски транспорт. Чужденците са наети от две от общинските транспортни дружества и работят у нас от няколко месеца. С вноса на кадри от “Столичен автотранспорт” и “Столичен електротранспорт” се надяват да попълнят част от недостига при шофьорите.
9 узбекски шофьори вече возят пътници по 2 от електробусните линии. Очаква се скоро към тях да се присъединят още петима водачи и над 20 души, които ще работят като фрезисти, стругари, електротехници и др. В момента в общинското транспортно дружество има недостиг от 125-има ватмани и шофьори. Преди 1 г. липсата е била 173-ма души.
“За този период успяхме да намалим недостига с 50 души. Скоро очакваме да приключат 3 курса за ватмани и да се включат още около 30 души”, обясни шефът на “Столичен електротранспорт” Евгений Ганчев.

Той разказа, че идеята за внос на узбекски работници за столичния градски транспорт се появила преди малко повече от година. У нас
се признават шофьорските книжки, издадени от Узбекистан, Киргизстан и
Таджикистан Процедурата обаче отнемала доста време, докато се получат всички необходими документи, визи, разрешителни и минат проверки, включително от дирекция “Миграция”, външното министерство и други служби.
Назначените узбекски шофьори в електротранспорта са на възраст между 30 и 50 г. и с нужния стаж в градски условия. За момента към тях нямало забележки, защото били работливи и дисциплинирани.
С много добро впечатление от работата на първите 11 узбекски шофьори са и в другото общинско транспортно дружество – “Столичен автотранспорт”. Петима от тях вече работят в поделението в “Дружба”, а другите 6-има – в “Земляне”.
Възпитани са, отнасят се с уважение към всички
и са много дисциплинирани. Надяваме се да се адаптират бързо и да останат да работят при нас, каза шефът на “Столичен автотранспорт” Стилян Манолов.
Той също очаква още внос на узбеки – около 30 души. Дружеството осигурява квартира на чужденците и се мисли скоро да бъдат преместени по-близо до депата, в които работят, за да се намали времето им за пътуване.
52-годишният Нурадин пристига в София в средата на декември. Идва от столицата на Узбекистан – Ташкент. Там семейството му има малък бизнес – магазин. У нас вече 2 месеца вози пътници по електробусни линии, обслужвани от “Столичен електротранспорт”. Посреща ни усмихнат в една от почивките си.
“Хората тук са много добри, скромни, весели. Доволен съм от всичко – от работата, от заплатата, от колегите”, казва Нурадин.

Най-много му харесва планината Витоша и се надява скоро семейството му да дойде на почивка в София, за да може да им я покаже.
Сънародникът му Олим Мирзаев е у нас от ноември, а от февруари вече шофира по част от линиите, обслужвани от “Столичен автотранспорт”. Преди да дойде в София, 50-годишният Олим е работил десетина години като шофьор в Санкт Петербург. Има трима синове и трима внуци. Казва, че заплатата му стига и всеки месец изпраща пари на семейството си в Узбекистан. Споделя, че се чувства добре в София и на новата си месторабота.
“Колективът ни е много добър, всички ни приеха много радушно. Хората тук са много добри. Харесват ми природата, чистият въздух и водата”, разказва Олим.
Макар общежитието, в което са настанени, да е далеч и да се налага да пътуват по час в посока до работата им, той не се оплаква. Напротив – казва, че вътре е хубаво и имат всичко необходимо. После, облечен в бяла риза и панталон, сяда зад волана на автобус по линия 8, вдига палец и потегля. Иначе текучеството на шофьори на автобуси в общинското дружество е около 300 души.
“Хората започват работа, но после напускат. Причините са комплексни – освен заплащането условията в депата не са особено атрактивни. Налага се да шофират автобуси, произведени в края на миналия и в началото на този век. Кризата за водачи в целия Европейски съюз не подмина и нас. Затова търсим варианти за решение на проблема с внос на работници от трети страни. Освен това участваме и в кариерни форуми и правим кампании за набиране на служители. Предприели сме мерки и се надявам след около месец да стабилизираме ситуацията. Подготвяме и различни придобивки, например скоро служителите ни ще получат униформено облекло, каквото отдавна не е давано”, каза Манолов.
Всъщност недостиг от около 300 шофьори в дружеството има от поне 5 г. Той бил преодолян за кратко по време на ковида, когато заради спирането на транспорта в Европа шофьорите се пренасочили към градския транспорт, който у нас не спря работа. След края на пандемията обаче отливът отново започнал и продължава до момента. А средната възраст на шофьорите в дружеството е 53 г. и 8 месеца
Според вътрешна статистика основната причина за напускане били условията на труд, а не само заплащането. Заради новите електробуси имало случаи на напуснали шофьори, които отишли в електротранспорта.

Друг проблем е голямата ножица в заплащането. Част от формирането на заплатите е клас прослужено време, което било 1,1%. Имало обаче доста шофьори с над 30% клас, както и около 20% работещи пенсионери. Така при едни и същи условия на труд някои шофьори получавали около 5000 лв. заплата, а по-младите – около 3000 лв. Освен това разликата в заплащането между шофьорите на наземния градски транспорт и на метрото била над 1000 лв. в полза на машинистите. “Ако искаме да имаме по-млади шофьори, това трябва да се промени”, обяснява Манолов.
И той, и Ганчев настояват процедурите за наемане на кадри от трети страни да се облекчат, за да може да внесат още работници.

По морето вече наемат чужденците от пролетта до есента, а не само за 3 месеца
Въпреки че в родните хотели и ресторанти наемането на сезонни работници от страни като Индия, Узбекистан, Киргизстан, Казахстан, Непал, Шри Ланка и други е практика от години, едва от 2024-а насам с промяна на Закона за чужденците режимът бе донякъде облекчен. Това доведе до почти 10-процентно увеличение на тези заети и миналото лято у нас имаше 10 403 чужди работници в бранша.
През май миналата година парламентът гласува промяната, внесена от кабинета по настояване на тогавашния служебен министър на туризма Евтим Милошев. С нея се даде възможност престоят на краткосрочните работници от тези държави да се удължава с още 90 дни, добавени към първоначалните 3 месеца, без да се налага работникът да се връща до родината си и да кандидатства отново в тамошното българско консулство. Това много пречеше на хотелите по морето, защото те окомплектоват персонала още през май и сезонните служители трябваше да си тръгнат в средата на август – разгара на сезона.
Освен това много работодатели настояват да могат да задържат най-добрите чуждестранни работници с постоянни договори, както и да се отменят сегашните квоти по държави. Искат и да се засили административният капацитет на консулските ни служби, защото сега персоналът им е претоварен от работа.
Според бранша има и доста излишни бюрократични пречки. Например според българското законодателство дори от сезонните работници с престой до 90 дни се иска свидетелство за съдимост. Те настояват и да се създаде електронна платформа за целия процес по кандидатстването, за да стане той прозрачен и ефективен, а и да се облекчи работата на служителите в консулските служби.
В действителност в българските консулски служби в тези държави има само по един консул, един технически сътрудник и едно местно лице. И ако някой от екипа отсъства, капацитетът намалява наполовина,обясни неотдавна на форум в столицата Николай Ванчев, експерт в дирекция “Консулски отношения” в МВнР. По думите му заплатите във Външно са на едно от последните места в държавната администрация, като младите дипломати и стажант-аташетата получават 1200-1400 лева. Затова никой не искал да заеме свободните места за консули.
Миналото лято за първи път у нас се случи наети чужди работници да изчезват безследно. Пламен Копчев, председател на Съюза на собствениците на хотели в Слънчев бряг, разказва, че в неговия хотел били наети 15 работници от Шри Ланка, от които бил безкрайно доволен. На втората седмица обаче трима от тях са изчезнали. Той опроверга първоначалната информация, че оставили тук багажа и дори паспортите си и предположи, че нау,чавайки за въздушния Шенген, който им позволява да пътуват безпрепятствено до други държави от ЕС, са решили да си намерят по-добре платена работа.