WSJ: Русия струпва войски по границите си с Европа, докато вниманието се отвлича с Украйна

Докато цялото внимание в момента е насочено към войната в Украйна, някои европейски държави са все по-загрижени за действията на руската армия по други части от границата си с Европа.
Близо до границата с Финландия, в руския град Петрозаводск, руски военни инженери разширяват армейски бази, където Кремъл планира да създаде нов армейски щаб, който да ръководи десетки хиляди военнослужещи през следващите няколко години, пише The Wall Street Journal, пише „Фокус“.
„Тези войници, много от които в момента служат на фронтовата линия в Украйна, са на път да се превърнат в гръбнака на руската армия, подготвяща се за сблъсък с НАТО, според западни военни и разузнавателни служители. Кремъл разширява набирането на военни, увеличава производството на оръжия и модернизира железопътните линии в граничните райони“, пише изданието.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп по-рано заяви, че опасенията, че Русия има амбиции извън Украйна, са преувеличени. Военните експерти обаче характеризират активността по границата с Финландия като част от подготовката на Кремъл за потенциален конфликт с НАТО.
Производство и въоръжаване
Според европейски военни представители, увеличените разходи на Русия са довели до пълния капацитет на оръжейните фабрики, което е накарало военно-промишлените компании да разширят производствените линии и да открият нови заводи.
През 2021 г., преди инвазията, Русия е произвела около 40 от своите основни бойни танкове Т-90М, според оценки на западното разузнаване.Сега произвежда почти 300 танка годишно. Същевременно високопоставен финландски военен представител заяви, че почти никой от тях не отива на фронтовата линия в Украйна, а остава на руска територия за по-нататъшна употреба.
Очаква се производството на артилерия и боеприпаси в Русия да се увеличи с около 20% тази година, а качеството и производството на дронове се е увеличило значително.
Прогнози за инвазия
В доклад от февруари датската разузнавателна агенция предупреди, че Русия може да започне мащабна война в Европа в рамките на пет години, ако сметне НАТО за слаб. Един служител от европейското разузнаване заяви, че Русия може да се опита да изпита сплотеността на алианса, като нахлуе в малка страна от НАТО, като Естония, която има значително руско население.
Според Майкъл Кофман, старши сътрудник в програмата „Русия и Евразия“ към фондация „Карнеги“ за международен мир, балтийските власти „разглеждат период от две до три години след войната. Ако референтният срок е мащабна война, вероятно с НАТО, тогава времевата рамка може да бъде около седем до десет години, в зависимост от сценария“.
Възраждане на армията
Междувременно, за да съсредоточи силите си на Запад, миналата година Кремъл промени начина, по който организира силите си в страната, създавайки нови райони, свързани с отбраната на най-големите ѝ градове Москва и Санкт Петербург.
В Московския военен окръг Русия интегрира пътищата и железопътните линии, използвани от нейните военни, с тези в съседен Беларус. В същото време по-голямата част от увеличението на персонала ще се осъществи в Ленинградска област, която граничи с Естония, Латвия и Финландия. Според западни военни и разузнавателни служители, малките бригади почти ще се утроят по размер, за да се превърнат в дивизии от 10 000 души.
Освен това, Русия адаптира плановете си за превъоръжаване, за да отговори на нуждите на новите войски, които ще бъдат разположени по границата ѝ с НАТО. Тези звена ще получат по-голямата част от новото оборудване. В същото време, по-голямата част от това, което се изпраща на фронтовата линия в Украйна, са стари и ремонтирани оръжия от съветската епоха.
Война между Русия и НАТО
Преди това датското министерство на отбраната очерта възможни сценарии и времето, необходимо на Кремъл да се подготви за нова война. Така, според оценките, след шест месеца Руската федерация ще може да води локална война в една от съседните си държави; След две години това ще представлява реална заплаха за една или повече страни от НАТО, а след около пет години Москва може да е готова за мащабна война на европейския континент без участието на САЩ.
Алиансът вече е започнал подготовка за евентуален конфликт с Русия, но ръководителят на полското Бюро за национална сигурност генерал Дариуш Луковски заяви, че в случай на война с Русия Полша ще може да издържи само една или две седмици, но след това ще ѝ свършат боеприпасите.