Кристалина Георгиева: Пенсионната система няма да издържи, ако не се вземат мерки

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

В момент, когато световната икономика се забавя и несигурността се увеличава, присъединяването на България към еврозоната придобива още по-голямо значение. Това заяви управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева в специално интервю за БТА, проведено в края на Пролетните срещи на Световната банка (СБ) и МВФ във Вашингтон.

България е на много решително място по този въпрос и това, което трябва да прави страната, е да бъде много внимателна в следващите месеци, така че критериите за влизане в еврозоната да бъдат спазени“, подчерта Георгиева.

„Преди беше важно за България да влезе в еврозоната. Сега е още по-важно, защото ние виждаме, че обединяването на Европа е фактор за повишаване на нейната конкурентоспособност в един бързо променящ се свят“, добави тя.

Световната икономика навлиза в период на забавяне

Управляващият директор на МВФ обърна внимание върху основните изводи от Пролетните срещи, като подчерта три ключови тенденции. На първо място, световният икономически растеж се забавя, като това засяга икономиките, генериращи 85 на сто от световния брутен вътрешен продукт.

„На този фон новите мита, които Съединените щати възнамеряват да наложат, макар че не е много ясно къде ще приключи и ще приключи ли този разговор, са проблем, но още по-големият проблем е непредсказуемостта“, посочи Георгиева. Според нея тази несигурност води до намалени инвестиции и потребление.

МВФ вече е коригирал надолу прогнозата си за глобалния икономически растеж от 3,3 на 2,8 процента. Още по-тревожен е фактът, че вероятността от рецесия нараства от 17 на 30 процента. „Не предвиждаме рецесия засега, но не изключваме, че при едно влошаване на ситуацията това би могло да се превърне в реалност“, предупреди директорът на Фонда.

Необходимост от реформи в България

Георгиева акцентира върху необходимостта от реформи в пенсионната и данъчната система на страната ни. „Знаем, че пенсионната система няма да издържи, ако не се вземат мерки за нейното укрепване. България е застаряваща нация и ако искаме да се плащат пенсии в бъдеще, ние трябва да се грижим за това сега“, подчерта тя.

Управляващият директор на МВФ предложи конкретни стъпки за това: увеличаване на пенсионната възраст и подобряване на финансовия баланс на системата. МВФ в рамките на тези срещи публикува доклад за демографията в света, в който констатацията е, че в страните със застаряващо население трябва да се полагат повече грижи за това хората да бъдат здрави и трудоспособни по-дълго време. Девизът е ‘седемдесетте са новите петдесет’ и аз съм доказателство за това“, допълни Георгиева.

По отношение на данъчната система у нас, тя препоръча периодичен преглед на политиките, за да се гарантира, че те подпомагат развитието на потенциала на страната. „Смятам, че трябва да се преразглежда периодично решението за плоския данък. Дали той ще се промени, или не, ще стане ясно, след като внимателно се преценят ползите и рисковете от такова решение“, заяви Георгиева.

Европа трябва да засили вътрешния си пазар

Относно нарастващите разходи за отбрана в Европа, управляващият директор на МВФ изтъкна, че тяхното влияние ще зависи от начина, по който се харчат тези средства. Ако те се насочат към стимулиране на местното производство и развитие на изследователската дейност, ефектът върху икономическия растеж ще бъде положителен.

За Европа обаче най-важното е да премахне пречките за движение на труд, капитал, стоки и особено на услуги във вътрешния пазар. „Днес 300 милиарда евро спестявания на европейските граждани работят за американската икономика. Ако ЕС успее да създаде по-добре интегриран капиталов пазар, особено ако тя има амбицията да го направи заедно с Великобритания, тогава тези пари е по-вероятно да работят за Европа“, обясни Георгиева.

В заключение, управляващият директор на МВФ подчерта необходимостта от открит диалог и правила в глобалната търговска политика. „Свят без правила е хаотичен. Такъв свят би бил много опасен за всички“, завърши Кристалина Георгиева.

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!