Петър Стоянович се тросна на Бесте Сабри и БТВ за папата: Чий свят отец е той?

Тежък разговор имаше Бесте Сабри с Петър Стоянович тази събота. Професорът направи критика към начина, по който се отразява от българските медии кончината на папата. Бесте Сабри опита донякъде да му опонира, но неуспешно.
„Ще се опитам да оспоря част от вашата теза. Макар да имаше влияние, трудно може да го наречем папата водач от този вид. Човек с влияние. Лидер, какво лидира той. Има натрупване, не искам да омаловажа ролята му на глава на такъв огромен верски конгломерат. Но реално този човек и предшествениците му, последните, като махнем Йоан Павел Втори, не можаха да променят нищо, което са искали“, каза той.
Имам чувството, че райски тръби свирят около мен, загубва се реализма на ситуацията, каза Стоянович. Кажете за реализма. Той е наричан Папата на народа. Говори непрекъснато за мир, смирен човек, с реформи. каза Бесте.
„То и в българския парламент се говори непрестанно за нещо, ама колко отива в свирката и колко в парата за локомотива са две различни неща. Реформата в църквата наистина беше подтикната от него, но ако се избере втори папа като него има възможност католическата църква да се сцепи физически. Защото църковния организъм не понася революции. Има огромно крило, която смята покойния йезуит, направи, влизат в дисонанс“, заяви Стоянович.
„Не смятам, че в неговия понтификат се постига освен утвърждаване на образа му като смирен, народен, думата народен ме ужасава, духовен водач на новото време, но от там насетне кой мир успя да постигне, коя мъка успя да намали, нека някой да излезе и да обясни освен образа какво се постигна реално. Разликата между духовен ръководител и водач, който променя света е огромна“, каза той.
„Не харесвам начинът, по който българските институции и българските медии третират главата на едно вероизповедание „наш духовен водач“. Ние наричаме нашите патриарси и екзарси максимумът, до който можем да стигнем е „техни светейшества“. Всеки под път и над път нарича Папата – Светия Отец. Чий свят отец е той?“
„Ние се съобразяваме със събитията“, отвърна Бесте.
„Едно погребение по никакъв начин не може да бъде отмахнато от обикновеното светско събитие. То е публично светско. Смятате ли, че тези хиляди хора, които са минали през Черквата са искрени. Половин Италия е ужасена от тези хора с дънките, които си правят селфи с едно мъртво тяло.“, каза той.