Ето къде е „българския Одрин“: Румънците не вярват на очите си от евтинията

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Русе се превръща в „Българския Одрин“ за румънците.

На гърците им е скъпо да пазаруват в Сандански, а на румънците им е евтино в Русе

Различни тенденции се наблюдават при туристическия поток от съседните държави към България, съобщава БНТ. Докато гръцките граждани все по-рядко пазаруват у нас заради високите цени, румънците откриват все повече предимства в българските магазини и ресторанти.

Гръцките туристи намаляват

Антонис, редовен посетител на Сандански, споделя своите впечатления: „От супермаркета си купих сирене и кашкавал, но са много скъпи. Преди години помня, че беше много добре. Сега някои неща са по-скъпи от Гърция“. Той продължава да посещава града заради чистия въздух и красивата природа, но пазаруването вече не е приоритет.

Елена Капуцева, продавач в хранителен магазин, потвърждава тенденцията: „Пазаруват малко кашкавал, малко сирене, подправки, понякога и колбаси. Казват, че е скъпо. Може би занапред нещо ще се промени, но за момента е слабо“.

Съществена разлика се наблюдава и в цените на основни хранителни продукти. В България килограм домати достига 4 лева и 80 стотинки, докато в гръцката столица най-скъпите домати струват само 1 евро и 30 цента.

Иван, който познава добре пазара в двете държави, коментира: „Всеки път като си идвам в България направо се учудвам за тези цени. Всеки път се качват нагоре и нагоре. Тук в Гърция е достъпно за всеки един. На пазара например има домати по 90 цента, има домати по 1,50. Съвсем нормално един нормален човек да си живее както трябва“.

Емилия Велева, производител, добавя: „Те не пазаруват, а при тях стандартът е малко по-различен от нашия“.

По централната улица на Сандански, където доскоро магазините разчитаха основно на печалба от южните ни съседи, гръцката реч става все по-рядка. Соня Живкова, продавач в магазин за дрехи, споделя: „Влизат, аз им казвам, че е скъпо, въпреки че сме на 50% и си излизат. Нищо не пазаруват“.

Георги Кунчев, заместник-председател на Сдружението на хотелиерите, ресторантьорите и туроператорите в Сандански, обяснява: „Цените вече се доближават и изравняват с гръцките и средноевропейските, така че за тях не е евтино да пазаруват“.

Румънският туристически поток се увеличава

Противоположна е ситуацията със северните ни съседи. След присъединяването към Шенген, броят на автомобилите, преминаващи през „Дунав мост“ в посока България, се е удвоил. Адриан, румънски гражданин, потвърждава предимствата: „Всички цени са ниски, газта е много по-евтина при вас“.

Теодор Георгиев, собственик на ресторант в Русе, отбелязва повишения интерес от румънски клиенти: „Платежоспособни са. Техният стандарт е по-висок от нашия. Цените не ги притесняват въобще. Поръчват много сериозно. Имаме наши редовни румънски клиенти, които се обаждат от Букурещ, които си запазват маса, места за уикенда предимно“.

Нови перспективи пред трансграничното сътрудничество

Радко Влайков, посланик на България в Румъния, подчертава важността на Шенген за бизнеса: „Освен този ефект за туристите и за гражданите, изключително важен е момента с бизнеса. С това, че тировете вече не се налагат да чакат по границите“.

През май се очаква да бъде открита фериботна линия между Тутракан и румънския град Олтеница. Тя не само ще облекчи трафика на „Дунав мост“ при Русе, но и ще стимулира бизнеса в региона, тъй като 80% от земеделската продукция в Община Тутракан се реализира в Букурещ.

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!