ЕК даде „зелена светлина“: Прах от жълт брашнен червей влиза в храните

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Европейската комисия даде одобрение френската компания Nutri’Earth да започне да предлага на пазара в ЕС прах от жълт брашнен червей, а разрешението е в сила от вчера. Той ще може да се влага в хляб, торти, паста продукти, преработени картофени продукти, сирене, както и в компоти от плодове.

В 100 грама хляб, например, разрешеният прах от жълт брашнен червей е 4 грама, а в 100 грама сладкиш – 3,5 грама.

На френската фирма са дадени ексклузивни права за предлагане на прах от жълт брашнен червей на европейския пазар за следващите 5 години.

Жълтият брашнен червей от няколко години се използва в страни извън ЕС като източник на протеин в храни за хора и животни. Тези червеи, освен високо съдържание на протеини, са богати и на мазнини, витамини и минерали, които ги правят ценен компонент и за хранителни добавки, коментираха от Асоциацията на производителите на насекоми в България.

Храните, които съдържат протеини от насекоми, трябва да бъдат етикетирани

Няколко вида буболечки под формата на брашна, паста, замразени или сушени, разреши за продажба и консумация Европейската комисия от 2015 г., когато влезе в сила регламентът за „новите храни“. До този момент разрешение за влагане в хранителни продукти са получили домашният щурец, ларвата на жълтия брашнен бръмбар, мигриращият скакалец и ларвата на малкия брашнен червей. Всяка фирма поотделно кандидатства и доказва безопасността на продукта, за който е пуснала апликация. По-голяма част от исканията са за брашна.

Изрично изискване на ЕК е храните, които съдържат протеини от насекоми, да бъдат етикетирани и да e отбелязано влагането на съответния продукт от червеи, мухи или скакалци. „Никой няма да бъде принуждаван да яде насекоми“, се казва в изявление на Европейската комисия, публикувано в официалния ѝ профил в X, цитирано от „Труд“.

Български експерти обясниха, че на етикетите на храни, съдържащи насекоми, ще бъдат изписани наименованията им на латиница.

В България има четири ферми за производство на насекоми, заяви съпредседателят на Асоциацията на производителите на насекоми в България Анатоли Ценов. Те са за домашен щурец, супер брашнен червей, жълт брашнен червей и черна муха. Ценов обясни, че ЕК не позволява повече от 10% от състава на брашната да е от насекоми.

Бременните жени да внимават

Според статистиката близо 2 млрд. души на планетата консумират насекоми ежедневно. По думите на Анатоли Ценов е погрешно схващането, че в бъдеще ще ни се налага да ядем щурци, бръмбари и червеи, и то цели. Истината е, че когато говорим за продукти от насекоми, в масовия случай това са протеинови масла и брашна като съставки в храни, често тестени.

Прахът от жълт брашнен червей може да бъде опасен за някои групи хора, поради потенциални алергични реакции или други здравословни проблеми.

Възможните рискове включват:

Алергии: Хората, които имат алергии към насекоми или морски дарове, могат да изпитат реакции при консумацията на брашно от жълт брашнен червей. Това се дължи на възможното наличие на алергени, които се срещат в насекомите и могат да предизвикат кожни обриви, храносмилателни проблеми или дори по-сериозни реакции като анафилаксия.

Имунни проблеми: Лица със слаба имунна система, като хора с автоимунни заболявания или тези, които приемат имунносупресивни медикаменти, трябва да бъдат предпазливи при консумация на нови хранителни продукти, като брашно от насекоми, поради възможни усложнения.

Деца и бременни жени: Няма достатъчно изследвания за безопасността на този продукт за деца или бременни жени. Затова се препоръчва те да избягват консумацията на брашно от насекоми, докато не се потвърди неговата безопасност за тези групи.

Лица с чревни проблеми: Лица, които страдат от стомашно-чревни заболявания или възпалителни заболявания на червата, като Болест на Крон или целиакия, може да имат повишен риск от нежелани реакции, тъй като нови храни и протеини могат да предизвикат дразнене или възпаление на стомашно-чревния тракт.

Снимка: Pixabay

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!