В салона със стария ботокс: Докато чакате боята – бърза вливка с витаминки или подмладяващ NAD
![](https://vijti.com/wp-content/uploads/2025/02/vlivat-li-technost-neiasen-proizhod-244-795x450.jpg)
Флакони с ботокс с изтекъл срок на годност бяха открити при проверка в салон за красота „Enira Beauty Room“ в Кършияка при проверка на РЗИ във вторник. Старият ботокс е бил в хладилник, а причина за проверките стана скандала, при който 11 жени пострадаха сериозно след процедури с ботокс в столичен салон.
Пловдивският салон се намира в хотел „Марица“ и е собственост на Ралица Спасова. След новината за първото нарушение, в социалните мрежи пловдивчани коментираха друго сериозно нарушение. А именно, че въпросният салон е предлагал и интравенозни терапии. Твърденията на потребителите са подкрепени и със скрийншотове на реклами на Enira Beauty Room в инстаграм страницата им.
Публикацията бе разпространена и от адвокат д-р Мария Петрова, която е специалист по медицинско право.
В изложената от нея информация, подкрепена със снимки от профила на клиентка, въпросното студио рекламира процедура – венозни вливки с „витаминки” или „подмладяващ NAD“. Процедурата може да се извършва, докато си правите маникюр или прическа, пише клиентка, която е прикачила снимка, на която се вижда поставен в ръката й абокат.
В рекламата не се съобщава дали студиото разполага с квалифицирани медицински лица, които да извършват подобни процедури, тъй като интравенозни терапии могат да бъдат извършвани единствено от лекари в сертифицирани помещения.
След проверката на РЗИ въпросната реклама вече не фигурира на страницата на фризьорския салон.
Пред TrafficNews Ралица Спасова отрече в салона й да се поставя ботокc или да се правят вливки. Тя обаче каза, че въпросната снимка от поста в страницата на салона е нейна, а също и абокатът.
„Категорично в салона не поставяме ботокс и не извършваме витаминозни вливки. Постът беше изцяло с цел шега, тъй като при дълги разкрасителни процедури, клиентите чакат по-дълго време и си правим различни шеги. Не сме пускали такива неща и това не се предлага като опция в салона. Ние сме се интересували дали могат да се извършват интравенозни вливки в салона, тъй като клиентите ни имаха интерес към подобна процедура. Имахме го като идея, тъй като имаме свободно козметично помещение, което мислихме да обособим за подобен тип терапии, но тъй като разбрахме, че в България това е забранено, се отказахме. Не разполагаме с медицински персонал и не бихме си го позволили”, коментира още Ралица Спасова.
Във връзка с открития с изтекъл срок на годност ботокс, тя коментира, че все още не е установено на кого е.
„Водим разследване, тъй като тук сме много хора в салона, около 15-16 човека. Някой го е оставил просто в хладилника, затрупан с още десетки неща. Дори не знаехме, че е там. Свързваме се с наши стари служители, за да разберем кой го е съхранил там, но това не е поставено от нас”, каза още Спасова.
В социалните мрежи обаче потребителите се възмущават от безотговорните реклами, а някои дори предполагат, че скоро фризьорките и козметичките ще започнат да предлагат и поставяне на импланти на бюста, докато клиентките им чакат да им хване боята.
Шегобийците очевидно са много – и от едната, и от другата страна.
„Enira Beauty Room“ е на пазара от 10 години. Първоначално е общо начинание между Ралица Спасова и Ралица Тошкова. Първата е съпруга на Красимир Манчоров , а втората- на Владимир Арабаджиев, чието семейство притежава хотела.
Припомняме, че в салона бе извършена спешна проверка от РЗИ-Пловдив и служители на III РУ. Директорът на РЗИ-Пловдив д-р Аргир Аргиров заяви, че при проверка в конкретния салон са открити ботулинов серум с изтекъл срок на годност в хладилника – 1 флакон, както и 4 шприци, в които има вещество. Не е ясно какъв е неговият произход и дали е от самия ботулин.
Какво е съдържанието на поливитаминозни препарати, които се вливат също не е ясно, защото не са открити такива в обекта в момента на проверката. Д-р Аргиров добави, че предстои среща с управителката, която да предостави документите, с които разполага, за да се установи дали има документи за неговия произход.
Дори и да предостави такива, е противопоказно и забранено такова вещество не може да се съхранява в такъв тип обект. Това е така, тъй като подобни дейности могат да бъдат извършвани само от правоспособни лекари в пластично-възстановителната хирургия. Има данни и за още студиа в Пловдив, за които има съмнения относно нерегламентирана дейност. Д-р Аргиров апелира към всички граждани, да не се предоверяват на сайтове и лица, които им обещават подобни процедури. Инжектиране на ботокс може да се извършва само от специалисти в областта.
В следващите дни служители на РЗИ- Пловдив ще продължат с обхода по салони за красота и козметични студиа на територията на града и областта. Както вече съобщихме, контролът се осъществява по заповед от Министерство на здравеопазването, след зачестилите случаи на инциденти при прилагане на ботокс с разкрасителни цели. Ще се следи за евентуални нерегламентирани услуги в сферата на естетичната медицина, както и с какви продукти работят служителите.
За въпросния случай са уведомени от Агенцията по лекарства и Министерство на здравеопазването. В Пловдив и областта има над 2400 обекта, които предстои да бъдат проверени.