Разходка из новогодишните базари през социализма (УНИКАЛНИ СНИМКИ)
По времето на социализма българинът не знаеше що е то коледен базар и има ли той почва у нас. Той и за Коледата толкова беше чувал, а най-вече я свързваше с коленето на прасе. Най-големият празник тогава за целокупния български народ си беше Новата година. В навечерието й магазините се понапълваха и сред българина настъпваше търговско оживление.
На прага на новата 1982 г. в страната се организират първите новогодишни базари на открито. Пионери в това начинание са кооперативните съюзи в повечето окръжни градове. Търговските обексти са аранжирани със светлинно оформление и празнична украса от гирлянди и фосфорисциращи звезди, които създават весело и оптимистично настроение в студените зимни дни.
В разноцветни павилиони и шатри разположени в градските центрове, по атрактивен начин се предлага широк асортимент от стоки. Примамливо блестят светлините на разнообразните „дюкяни“ и „чаршии“. Провеждат се стокови и кулинарни изложби, ревюта, гостувания от и на предприятия от леката промишленост и други подобни.
Голяма част от кооперативните базари предлагат на трудещите се и собствена продукция: зайци, птици, агнета на чеверме, печени прасенца, месо на ченгел и пр. Ехти подканящо и обещаващия глас на продавача „Насам, народе, топли, парят, парят!“
Организирани са и масови културни мероприятия. В тях са включени програми на вокални, инструментани и танцови състави, детски забавления, състезания и игри, традиционно обредни мероприятия и други, които още повече допринасят за празничното настроение на хората.
Смях, весел шум и навалица, примесени с багри и аромати на истинското човешко сборище, такава беше обстановката по базарите в навечерието на Новата година през 80-те.