Половин България ще е под вода, очакват се наводнения и ад в тези градове КАРТИ
Значителни количества дъжд се очаква да се излеят по Южното Черноморие, Шабла, Добрич и Каварна, предупреждава „Метео Балканс“, като агенцията информира за опасност от наводнения.
Идват ли наводнения по Южното Черноморие?
Значителни валежи приближават Южното Черноморие. Според данните от радарите, валежите са с интензивност между 15-25л/кв.м за час.
През следващите часове центъра на ниско налягане близо до Южното Черноморие ще се измести на запад към нашата страна. Очакваме да се формира и ковергентна линия, която да остане активна и през следващите часове.
Възможни са наводнения.
Под вода ли ще бъдат Добрич, Шабла и Каварна?
Възможни са наводнения в района на Добрич, Шабла и Каварна. Валежите на места надминаха 50-60 л/кв.м. До неделя сутрин валежите ще продължат, като зоната ще продължи да образува нови бури.
Причините за тези валежи са област на ниско атмосферно налягане, разположена на около 100 км югоизточно от Шабла.
Като цяло, валежите ще се изместят отново над Черно море, но ще обхванат и Южното Черноморие.
Много зависи и от движението на циклона, като към този момент точната траектория не може да се прогнозира.
Оранжев код е в сила за днес, 31 август, за Бургас и областта. Причината – очаквани поройни дъждове.
Според Националния институт по метеорология и хидрология очакваните количества валежи са 35-65 mm за 24 часа или интензивни валежи – над 30 mm за 6 часа. Жълт код е в сила за областите Силистра, Добрич, Варна и Шумен.
По Черноморието ще е дъждовно, по южното крайбрежие със значителни количества. Ще духа умерен, временно силен вятър от север-североизток. Максималните температури ще бъдат между 24° и 27°. Температурата на морската вода е 26°-27°. За самото море пък е в сила жълт код – вълнението на юг от Бургас ще бъде 3-4 бала.
Кошмарно дежавю ли ще бъдат валежите в Източна България?
БЛИЦ припомня, че преди близо година свиреп потоп удави Царево, като остави града.
Невижданото водно бедствие отне живота на четирима души и причини щети за милиони левове. Разрушени бяха мостове, пътища и диги, а плажните ивици бяха отнесени от пороите.
Паркираните в крайбрежните зони автомобили и каравани също потънаха в морето. Къщи, хотели и обществени сгради бяха потопени от гигантска приливна вълна. Сред жертвите на природното бедствие бяха председателката на Районния съд в Царево Мария Москова и дъщеря й д-р Даниела Йорданова.
Двете жени загинаха в потопа, докато се опитвали да избягат от бедствието с автомобил. Колата им бе отнесена от приливна вълна в пика а бедствието, а спасителни екипи търсиха дни наред телата им в морето.
В деня на бедствието, година по-късно, близките им ще се съберат да почетат паметта им, а много от местните хора ще дадат курбан и ще се помолят водният ад вече никога да не се повтори.
Щетите на пътната и мостовата инфраструктура бяха оценени за над 10 млн. лева. Но общината все още търси от държавата и допълнително финансиране за дерето на реката.