Борбата с огъня на границата с Гърция преминава под притеснението на местните по повод съществуващите мини на гръцка територия, има спор дали има такива и на българска земя.

Никола Джаров от село Петрово е от свидетелите на събитията през 40-те години на миналия век. Преживял е Втората световна война, от селото бил и пряк свидетел на гражданската война в Гърция в този период. Той разказва как планината Славянка е пълна с мини, но само от гръцка страна.

„От Алиботуш или сега Славянка планина, точно по границата самолета се издига да хвърля бомбите. Точно тоя ръб където е пожарът, тук бяха партизаните. И се криеха и прехвърляха в нашата гората и в нашата страна да се прикриват. Самолетите бомбардираха цялото това положение. Тези мини са точно оттогава, от партизанското движение, те не са изчистени, те са оставени и сега в момента при пожари гърми всичко”, спомня си Никола пред Нова телевизия.


Джаров е сигурен, че мини в българската част на планината няма. „Значи не може да има мина тук, границата е страшно още от едно време. След 1944 г. се вдигаме всички от селото, защитаваме границата”.

В Петрово живее Никола Пантев. Той разказва, че мини има и в Българско.

„Действително съм намирал мини от партизанското движение до 1948 г., когато е съществувало, но остатъци има от тия мини, боеприпаси взривени, невзривени, намират се много по самата граница, има патрони, гилзи. Има окопи и картечни гнезда, от които са се отбранявали тия гръцки партизани и съществуват още стоят си още тия гнезда. Намират се и боеприпаси и в двете територии – и в наша и в тяхна”, разказва той.

Пантев разказва, че когато намери мина в планината, винаги гледа да я обезопаси.

„Крия ги някъде да не го намерят други. Все пак горе долу съм запознат с тези боеприпаси. Страх ме е, внимателно ги вдигам и ги крия в дупки, затрупвам ги други да не ги намерят. Има пещери. Значи това са от миномети, минохвргачки, около 60 мм дебели, с перки, за изстрелване. По някой път не се взривяват”

Никола Пантев разказва, че в днешни дни има хора, които отиват в планината, за да търсят мини, а легендите не са една и две.

„Един специалист ми каза, че е сложил един боеприпас в огъня и е легнал до огъня, другите се разбягали. Вика: „Той няма да се взриви. Той може да се запали, но ти трябва взривателя, за да се възпламени по някакъв начин и тогава да гръмне“. Каза, че в огъня няма да гръмне, само ще се запали тротилът, взривното вещество“, разказа той.

„Дори някои хора събират за желязо, но пунктовете не ги взимат. По границата в окопите, има и складове, които са изградени за съхраняване на боеприпаси от партизаните. От времето поддава конструкцията, затрупва се. Сигурно има и още, лично аз съм намирал такъв склад със сандъци с пет такива мини за миномет и патрони. Уведомихме официално гръцката власт, дойдоха заградиха със сигнална лента склада и след това не знам какво стана”, казва още той.

Вътрешният министър Калин Стоянов заяви днес, че след окончателното потушаване на пожара в Славянка, правителствата на България и Гърция заедно ще обсъждат пълното обезопасяване на мините в района.